ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ 1-1. Στο 85′ ο Γιαννακόπουλος έδωσε τον βαθμό…

[pro_ad_display_adzone id=97871]

Χωρίς νικητή έληξε το Καλαματιανό ντέρμπι στο γήπεδο Π. Μπαχράμης που διεξήχθη χθες το βράδυ με λιγοστούς φιλάθλους να το παρακολουθούν λόγω των πολικών καιρικών συνθηκών.

Ο Ηρακλής Καλαμάτας προηγήθηκε με 1-0 χάρις σε γκολ του ανεβασμένου Έλβις Γκελκέρια αλλά ο Μεσσηνιακός απάντησε λίγο πριν το τέλος με σκόρερ τον Παναγιώτη Γιαννακόπουλο.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν την διαφορά από την 2η θέση ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την παράδοση που έχουν «χτίσει» με τις ισοπαλίες, ξεφεύγοντας παράλληλα και άλλο από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 15′ ο Δ. Γιαννακόπουλος έκανε το σουτ άλλα έδιωξε σε κόρνερ ο Κουκούτσης. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Θεοδωρόπουλου λίγα λεπτά αργότερα.

Στο 36′ ο Τζ. Παπαδέας έκανε την σέντρα, ο Κατσαρός έκανε το ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 39′ ο Μπρακούλιας έκανε την σέντρα, ο Παπαδέας βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ξυνού με τον Ηρακλή να ζητά πέναλτι. Η φάση όμως συνεχίστηκε με την μπάλα να πηγαίνει στον Γκελκέρια που με δυνατό σουτ νίκησε τον Γαβρά για το 1-0.

Σε δύο λεπτά μέσα στο 58′ και στο 59′ οι «κυανόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-0 αλλά τα σουτ του Γκελκέρια δεν βρήκαν στόχο.

Στο 85′ ο Κριτσωτάκης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιαννακόπουλος έπιασε ένα φοβερό σουτ με την μπάλα να περνά την γραμμή παρά την προσπάθεια των αμυντικών να διώξουν και έτσι το γκολ να μετρήσει και ο Μεσσηνιακός να ισοφαρίσει σε 1-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Καρβούνης, με βοηθούς τους Τσοπανάκη και Μανιατέα.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Κουκούτσης, Τζ. Παπαδέας, Μπρακούλιας, Ζαφειρόπουλος, Πραστέλας, Κωνσταντόπουλος, Μουρούφας, Κατσαρός, Γκελκέρια, Γ. Παπαδέας (72′ Γεωργακόπουλος), Μπακλαβάς (85′ Στραβάκος).

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κ. Γαβράς, Χαρίτος, Ξυνός, Κουλουράς, Παπαγεωργίου (61′ λ.τρ. Γουδέλης), Κριτσωτάκης, Θεοδωρόπουλος (65′ Αρβανίτης), Μαγουλιανίτης (46′ Παπαδήμας), Καραγιαννίδης, Π. Γιαννακόπουλος, Δ. Γιαννακόπουλος.