Καλαμάτα – Γλαύκος 65-71 (Ανάλυση και φωτογραφίες)

[pro_ad_display_adzone id=97871]

Η Καλαμάτα ξεκίνησε μουδιασμένα και με μεγάλη αστοχία το παιχνίδι, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να χτίσουν διαφορά με το καλημέρα (7-19) ευστοχώντας από τη γραμμή του τριπόντου. Ουσιαστική αντίδραση δεν υπήρξε με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με 14-22.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους Μεσσήνιους, οι οποίοι αντιμετώπιζαν τρομερά προβλήματα από την άμυνα των φιλοξενούμενων και απειλούσαν μόνο από τη γραμμή των 6.75, από όπου ήταν παροιμιωδώς άστοχοι (πολύ σημαντική η απουσία του Τριανταφυλλόπουλου ΚΑΙ στον τομέα αυτό). Οι παίκτες του Γλαύκου έχοντας βρει ρυθμό έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία το δρόμο προς το καλάθι και συνεπώς οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα μπήκε αποφασισμένη να αντιδράσει και με παγίδες στην άμυνα αλλά και zone press κατά διαστήματα και βρίσκοντας τον εκτελεστή από μακριά στο πρόσωπο του Κίσσα, προηγήθηκε με 60-59 λίγο πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν ψύχραιμα και τελικά βγήκαν νικητές στο κατάμεστο κλειστό της Τέντας.