Κυπελλούχος Μεσσηνίας ο Τσικλητήρας Πύλου

Κυπελλούχος Μεσσηνίας για την σεζόν 2015 – 2016 ο Τσικλητήρας Πύλου, που επικράτησε στο αθλητικό κέντρο της ένωσης 1-0 του Πανθουριακού, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του τροπαίου για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη, με «χρυσό» σκόρερ τον Γιώργο Γραμματικόπουλο στο 43ο λεπτό κατάφερε νικήσει δύσκολα τον ιδιαίτερα καλά διαβασμένο Πανθουριακό με ένα πανέμορφο τέρμα του Αχαιού επιθετικού μετά από ατομική ενέργεια και κάθετη του Ευθύμη Νάτση, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ενα πανέμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» του Πάτρικ Ανδρέου.

Στα πρώτα λεπτά την συνάντησης ο τυπικά φιλοξενούμενος Πανθουριακός, μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας ψηλά την άμυνα του Τσικλητήρα, οδηγώντας τους αμυντικούς σε βεβιασμένες απομακρύνσεις, η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 12ο λεπτό, όταν ο Πλατάκης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Μπαστακός στην προσπάθεια του να απομακρύνει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μίντζηρα.

Στην συνέχεια ο Τσικλητήρας προσπάθησε να ανέβει και δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή στο 15ο λεπτό, όταν ο Νάτσης δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ανδρέου.

Στο 39ο λεπτό, ο Νίκος Κακαλέτρης που μέχρι εκείνη την στιγμή δεν ήταν ικανοποιημένος από την εικόνα την ομάδας του προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, έβγαλε τον Σίνο και πέρασε στην θέση του τον Μάρκο Μουράτι, ο οποίος με την είσοδο του βοήθησε τον Τσικλητήρα να δημιουργήσει παιχνίδι.

Στο 43ο λεπτό, ο Δούνιας κυνήγησε μια «χαμένη» πάσα, πρόλαβε πριν η μπάλα περάσει πλάγιο, βρήκε από αριστερά τον Νάτση, ο οποίος έκλεισε προς την περιοχή, πέρασε 2 αντίπαλους και με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Γραμματικόπουλο, ο οποίος με πανέμορφο πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ανδρέου, «ανοίγοντας» το σκορ.

Ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από 600 και πλέον Πυλιώτες που σαφέστατα κέρδισαν την μάχη της εξέδρας.

Το δεύτερο μέρος κινήθηκε στην μετριότητα,ο Τσικλητήρας είχε αυτό που ήθελε ενώ ο Πανθουριακός θα έπρεπε να κυνηγήσει την ισοφάριση.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Πανθουριακό, όταν ο Κωνσταντόπουλος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σέντρα από δεξιά και πρίν προλάβει ο Βασίλης Βασιλόπουλος να την στείλει με κεφαλιά στα δίχτυα ο Χοτζάι απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 67΄ο Πανθουριακός έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, όταν ο εκπληκτικός Ευθύμης Πλατάκης εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Κωνσταντόπουλος πήρε την κεφαλιά από το ύψος την μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μίντζηρα.

Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι αναλώθηκε κυρίως στο χώρο του κέντρου, με τον Πανθουριακό να ψάχνει την ευκαιρία του για να ισοφαρίσει και τον Τσικλητήρα το δεύτερο γκολ που θα κάνει την κούπα…Πυλιώτικη.

Στο 76ο λεπτό, ένα σουτ του Τσάτσου έπεσε και μπλόκαρε στην δεξιά του γωνία ο Ανδρέου.

Και η τελευταία ευκαιρία του Παθουριακού να στείλει το ματς στην παράταση σημειώθηκε στο 89ο λεπτό, όταν ο Πλατάκης πέρασε ωραία κάθετα για τον Ντίνο Βασιλόπουλο, εκείνος από πλάγια δεξιά πλάσαρε αλλά ο Μίντζηρας με διπλή προσπάθεια έστειλε την κούπα στην Πύλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσικλητήρας Πύλου: Μίντζηρας, Δούνιας, Mπίζος, Χοτζάι, Μπαστακός, Κυριακόπουλος, Διακουμής (87′ Ανταλής), Νάτσης (91′ Hysa), Γραμματικόπουλος, Τσάτσης, Σίνος (39′ Μουράτης).

Πανθουριακός: Ανδρέου, Παντσιώτης, Μαραβέλας (83′ Χαρμπίλας), Πιχιγιόνι, Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Ηλιόπουλος (80′ Α. Σεφεράσι), Ζάκκας (73′ Δωδεκάτος), Κ. Βασιλόπουλος, Πλατάκης, Β. Βασιλόπουλος.