ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Ιστορική πρόκριση της Αναγέννησης στον τελικό (1-1) με τον Πανθουριακό…

Ισοπαλία χρυσάφι για την Αναγέννηση Παραλίας που πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας και θα βρεθεί και πάλι στην γιορτή του Μεσσηνιακού ποδοσφαίρου μετά από 25 ολόκληρα χρόνια και συγκεκριμένα από την περίοδο 1990 – 1991 όταν τότε είχε πάρει το κύπελλο με 1-0 κόντρα στον ΑΟ Μεσσήνης.

Πλέον χωρίς άγχος περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του από την αναμέτρηση του άλλου ημιτελικού ανάμεσα στην Καλαμάτα και την Ανδρούσα στις 11/1.

Η «Μπάρτσα» με παρακαταθήκη το 2-1 του πρώτου παιχνιδιού, παρουσιάστηκε στο Αθλητικό Κέντρο Ασπροχώματος, με στόχο να κλείσει τους διαδρόμους στον Πανθουριακό και να τον χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

Από την  άλλη ο Πανθουριακός, θέλησε να μπει δυνατά, να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα και να πάρει αυτός το αβαντάζ της πρόκρισης.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Αναγέννησης, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται ιδανικά, να πιέζουν ψηλά, υποχρεώνοντας τον Πανθουριακό σε λάθος μεταβιβάσεις.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανθουριακός μπήκε πιο δυνατά και απείλησε στο 55′ όταν το σουτ του Γιάννη Χελά «έφυγε» λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λίβα.

Ότι δεν κατάφερε στο 55′ το έκανε στο 57′ ο Χελάς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση το Λίβα σε σουτ του Κάνιστρα και προ κενής εστίας με πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έντονα από ποδοσφαιριστές, τεχνικό τιμ και τον κόσμο του Πανθουριακού που βρέθηκε στο γήπεδο.

Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων σταμάτησαν απότομα στο ακριβώς επόμενο λεπτό, όταν ο Αποστόλης Κορομηλάς με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» του Σταθά και την ομάδα του στον μεγάλο τελικό.

Πλέον ο Πανθουριακός αναζητούσε το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, πίεσε την εστία του Λίβα και έφθασε πολύ κοντά στο πολυπόθητο τέρμα στο 88′ όταν ο Χελάς από δεξιά απέφυγε τον Αργυρόπουλο, σένταρε ο Λίβας, έδιωξε ενστικτωδώς, ο Κλουβάτος στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της Αναγέννησης και στην επαναφορά ο Πανταζής δοκίμασε σκαστό σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, σχεδόν όλος ο Πανθουριακός ανέβηκε στα καρέ του Λίβα, προσπάθησε να πετύχει το δεύτερο τέρμα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Ψηλοπαναγιώτη, βρήκε τους ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης, μια αγκαλιά να πανηγυρίζουν την σπουδαία πρόκριση!

Το φιλμ του αγώνα

Με 15 λεπτά περίπου καθυστέρηση άρχισε ο αγώνας στο γήπεδο του Ασπροχώματος ανάμεσα στον Πανθουριακό και την Αναγέννηση Παραλίας.

Tίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα…

30 λεπτά αγώνα στο γήπεδο του Ασπροχώματος, παραμένει το 0-0 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

45′ Tέλος πρώτου ημιχρόνου. Θουρία – Αναγέννηση 0-0.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

55′ Μπαλιά του Πετρόγιαννη, αδράνεια στην άμυνα της Αναγέννησης, αποδέκτης έγινε ο Χελάς που έκανε το πλάσε με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

57′ Γκολ ο Χελάς με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-0, ενώ στην αρχή της φάσης ο Κάνιστρας έκανε το δυνατό σουτ αλλά απέκρουσε ο Λίβας.

58′ Άμεση απάντηση από την Αναγέννηση. Φοβερό σουτ έξω από την περιοχή του Κορομηλά η μπάλα στα δίχτυα του Σταθά για το 1-1.

61′ Φάουλ του Ντόκο, κεφαλιά του Πετρόγιαννη στο δεύτερο δοκάρι, μπλόκαρε με 2η προσπάθεια ο Λίβας.

67′ Ο Χελάς έκανε την κάθετη πάσα στον Πανταζή που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

80′ Έχει πέσει ο ρυθμός μετά τα δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με το αποτέλεσμα να είναι στο 1-1 και να δίνει την πρόκριση στην Αναγέννηση.

88′ Διπλή απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Πανθουριακό Σουτ του Κλουβάτου η μπάλα στο κάθετο δοκάρι, νέο σουτ από κοντά του Πανταζή πάλι η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Λίβα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς τους Λάμια και Καρβούνη.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Σταθάς, Παντσιώτης, Πετρόγιαννης, Δασκαλάκης (25′ λ.τρ. Κάνιστρας), Πανταζής, Χελάς, Καράμπελας, Κλουβάτος, Σεφεράσι (83′ Αντωναίος), Μουστάκας, Ντόκος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΙΑΣ: Λίβας, Γερμάνης, Κορομηλάς (76′ Βεργόπουλος), Μουλιάτος, Τρίψας, Μαρής (69′ Μπαλαλάς), Τριανταφυλλάκης, Δουρούμης, Δασκαλάκης, Αργυρόπουλος, Κανελλόπουλος.