Στον τελικό η Καλαμάτα, 3-1 την Ανδρούσα. Κεραυνός χτύπησε στο γήπεδο…

Στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας βρίσκεται πλέον και τυπικά η Καλαμάτα, μετά την επικράτηση επί της μαχητικής  Ανδρούσας, στον επαναληπτικό ημιτελικό, με σκορ 3-1, στο Ασπρόχωμα.

Το ματς έγιινε υπό καταρρακτώδη συνεχώς βροχή και μάλιστα κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου έπεσε κεραυνός (!) στο γήπεδο και οι παίκτες των δύο ομάδων σταμάτησαν να παίζουν, γιατί ένιωσαν τον ηλεκτρισμό και έτσι το παιχνίδι διεκόπη για λίγα μόνο  λεπτά…

Αγωνιστικά τώρα, το 1-0 έγινε στο 5′ με τον Τσουλάκο, στο 56′ ο Μπεγέτης έκανε το 2-0, στο 77′ ο Μερκούρης το 3-0 και το γκολ της τιμής για την Ανδρούσα πέτυχε ο Γεωργιόπουλος στο 85′.

Στο 20′ κεφαλιά του Καλαντζή να «γλείφει» το δοκάρι του Κοσμά και στο  37′ κεφαλιά – πάσα του Γεωργιόπουλου στον Βλαχόπουλου, μόνος του απέναντι από τον Κωνσταντακόπουλο, έκανε το σουτ η μπάλα άουτ (οι δύο πιο αξιόλογες φάσεις, πέρα από τα 4 γκολ). .

Έτσι τώρα  η Μαύρη Θύελλα  θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας την Αναγέννηση Παραλίας, ένας αγώνας που θα διεξαχθεί τον Φεβρουάριο στο Ενωσιακό γήπεδο του Κορδία, ένα σπουδαίο σίγουρα πλέον παιχνίδι…

Διαιτητής του σημερινού αγώνα είναι ο Νίκας, με βοηθούς τους Γιαννέτσο και Γεωργαντά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κωνσταντακόπουλος, Σταματελόπουλος, Μπεγέτης, Τσουλάκος, Μερκούρης, Νικολόπουλος (79′ Καλογερόπουλος), Καλαντζής (74′ Aθανασόπουλος), Μπαστακός, Λιόλιος, Βασιλόπουλος (62′ Μπάρκας), Καντούτσης.

ΑΝΔΡΟΥΣΑ: Κοσμάς, Βαβαρούτσος, Τσώνης, Βασιλογιαννακόπουλος, Γ. Καλογερόπουλος (65′ Παπαδημητρίου), Μαραγκούλιας (80′ λ.τρ. Ανδριανόπουλος), Ιμεράσι, Πιχιγιόνι, Βλαχόπουλος, Γεωργιόπουλος, Θεοδοσόπουλος (75′ Τσολχάι).

1′ Σουτ του Βλαχόπουλου, η μπάλα λίγο άουτ.

5′ Ο Μερκούρης έδωσε την πάσα στον Τσουλάκο, που πέρασε ωραία τον Βαβαρούτσο και με ψύχραιμο πλάσε νίκησε τον Κοσμά για το 1-0.

10′ Ατομική προσπάθεια του Τσουλάκου, σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ.

14′ Σέντρα του Καλαντζή από τα δεξία, εξ’ επαφής ο Βασιλόπουλος έκανε το πλάσε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

20′ Ακόμα μία χαμένη ευκαιρία για την γηπεδούχο ομάδα με την κεφαλιά του Καλαντζή να «γλείφει» το δοκάρι του Κοσμά.

37′ Κεφαλιά – πάσα του Γεωργιόπουλου στον Βλαχόπουλου, μόνος του απέναντι από τον Κωνσταντακόπουλο, έκανε το σουτ η μπάλα άουτ.

44′ Φάουλ Καλαντζή έδιωξε με γροθιές ο Κοσμάς, στην επαναφορά ο Σταματελόπουλος η μπάλα άουτ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50′ Διακοπή στον αγώνα Καλαμάτα – Ανδρούσα από τον διαιτητή κ. Νίκα λόγω κεραυνού αλλά και λόγω ότι αισθάνθηκαν κάποια αδιαθεσία στο κεφάλι οι Γ. Καλογερόπουλος και Τσουλάκος.

51′ Άρχισε και πάλι ο αγώνας στο γήπεδο του Ασπροχώματος μετά από συνεχή βροχόπτωση.

55′ Κόρνερ του Μερκούρη, κεφαλιά του Μπεγέτη η μπάλα στα δίχτυα του Κοσμά για το 2-0.

77′ Ασιστ του Αθανασόπουλου, στον Μερκούρη, κακή προσπάθεια των αμυντικών της Ανδρούσας, σουτ του τελευταίου από το ύψος της μικρής περιοχής και 3-0.

84′ To γκολ της τιμής πέτυχε η Ανδρούσα και μείωσε σε 3-1 με σκόρερ τον Φώτη Γεωργιόπουλο με πλάσε μέσα από την περιοχή.

90′ Τέλος αγώνα…Καλαμάτα – Ανδρούσα 3-1. Στο τελικό του θεσμού η Μαύρη Θύελλα που θα αντιμετωπίσει την Ανδρούσα.