Συνεχίζει απτόητος ο Αστέρας Αμαλιάδας!

Σεφτέ στις εκτός έδρας νίκες ζευγαρώνοντας παράλληλα, αυτές του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αστέρας Αμαλιάδας, που πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη και την έδρα του Παναρκαδικού. Στα του αγώνα η ομάδα της Ηλείας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς, και στο 16΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε τέρμα του Μπαρμπαρούση.

Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 8΄ και στο 9΄ οι δύο ομάδες, είχαν από μια καλή φάση με τους Ομπόσου και Τόρες, χωρίς ωστόσο αυτή να μετουσιωθεί σε γκολ. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή οι παίκτες του Γιώργου Αντωνόπουλου, πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, το σουτ όμως του Συρεγγέλα πέρασε ψηλά άουτ από την εστία του Καβουσάκη, με το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Αρκάδες προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στο 1-1, ωστόσο ήταν νευρικοί κάτι που είχε σαν συνέπεια, να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί για την εστία των «βυσσινί». Ο διαιτητής Παπαδόπουλος υπέδειξε πέναλτι σε διώξιμο της μπάλας από τον Χότζιτς πάνω στον Μπαρμπαρούση, απόφαση η οποία προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των «πρασίνων».

Ο Κέρι ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-2. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ που ήταν και το τελικό του αγώνα.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Χότζιτς, Άσεν (46′ Τσέσκος), Μπούτας, Μπαξεβάνος (67′ Νάτσης), Νάνος, Κυριακόπουλος, Ομπόσου, Ν. Λυμπερόπουλος, Συρεγγέλας, Κάδας, Δ. Λυμπερόπουλος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Τίμος Καβακάς): Καβουσάκης, Μπούζουρας, Παπαδόπουλος, Κασάπης, Αρβανίτης, Κουμπαρούλης (52′ Σταθάκης), Άλμπερτ (75′ Ρόβας), Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Τόρες (67′ Μαρουκάκης)