Παρασκευή , 17 Αύγουστος 2018

ΑΚΡΙΤΑΣ: Πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα για τη Μαίρη και τη Βίκυ Πετεινάρη

Στους διασυλλογικούς αγώνες συνθέτων ΠΚ Α΄ και συγκεκριμένα στο Πένταθλο αγωνίστηκαν οι δίδυμες αθλήτριες του ΑΚΡΙΤΑ, Μαίρη και Βίκυ Πετεινάρη (μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου), στην Τρίπολη το Σάββατο 12 Μαΐου 2018.

Η Μαρία Πετεινάρη με συνολική βαθμολογία 3.202 βαθμούς κατέλαβε την 5η θέση στη γενική κατάταξη και η Βίκυ Πετεινάρη με 3.081 βαθμούς κατέλαβε την 9η θέση.

Οι επιδόσεις των αθλητριών ξεπέρασαν κατά πολύ το όριο πριμοδότησης υψηλών επιδόσεων και πρόκρισης για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΚ Α΄ (ΟΡΙΟ: 2.900 βαθμοί), το οποίο θα διεξαχθεί στη Χαλκίδα 30 Ιουνίου -1 Ιουλίου.

Η προπονήτρια Ευαγγελία Ντόλου ήταν δίπλα τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος κράτησε περίπου τρεις ώρες στο σύνολο των  αγωνισμάτων (80μ. εμπόδια, μήκος, σφαιροβολία, ακοντισμός και 600μ.).

Επίσης, αγωνίστηκαν στο παράλληλο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών οι αθλητές  Νικηφόρος Ψυχογιάννης-Ψυρογιάννης και  Αργύρης Δημόπουλος.

Την αποστολή συνόδευσε και ο Πρόεδρος Πέτρος Παπαδόπουλος.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Στους Καλύτερους του Ανοιχτού Στίβου για το 2018 οι Αθλητές του Μεσσηνιακού

Ολοκληρώθηκαν πριν λίγες ημέρες οι εγχώριες αγωνιστικές υποχρεώσεις ανοικτού στίβου για το 2018. Οι αθλητές …

Αισιοδοξία για μετάλλια στο Ευρωπαϊκό από την εθνική ομάδα στίβου

Μετάλλια και σπουδαίες επιδόσεις θα αναζητήσουν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που θα αγωνιστούν στο …