Τρίτη , 23 Οκτώβριος 2018

Κλήρωση Europa League: Οι αντίπαλοι για Ατρόμητο – Αστέρα και… ΠΑΟΚ

Τις ομάδες με τις οποίες θα διασταυρωθούν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, έμαθαν Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης, που θα πρέπει βέβαια πρώτα, να αποκλείσουν τις Ντιναμό Μπρεστ και Χιμπέρνιαν αντίστοιχα. Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ ελπίζει ότι δεν θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του Βιτορούλ ή Φίτεσε, αφού αυτό θα συμβεί μόνο σε περίπτωση αποκλεισμού του από τη Βασιλεία, στα προκριματικά του Champions League.

Ο αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης

Το νικητή του ζευγαριού μεταξύ της νορβηγικής Μόλντε και της αλβανικής Λάτσι θα αντιμετωπίσει στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, εφόσον ξεπεράσει στην προηγούμενη φάση το εμπόδιο της σκωτσέζικης Χιμπέρνιαν. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 9 Αυγούστου στο γήπεδο «Θ. Κολοκοτρώνης» και η ρεβάνς στις 16/08.

Ο αντίπαλος του Ατρομήτου

Ελληνοκυπριακή μονομαχία ενδέχεται να υπάρξει στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, καθώς Ατρόμητος και Απόλλων Λεμεσού θα βρεθούν αντιμέτωποι, εάν βεβαίως ξεπεράσουν τα εμπόδια που έχουν μπροστά τους στον Β΄ προκριματικό γύρο. Η ομάδα του Περιστερίου παίζει πρώτα με την Ντιναμό Μπρεστ και, αν προκριθεί, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην κυπριακή ομάδα και τη Ζελέζνιτσαρ από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, με το πρώτο ματς εκτός έδρας (09/08) και τη ρεβάνς στην Αθήνα (16/08).

Ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ

Τον αντίπαλο που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, εφόσον αποκλειστεί από τη Βασιλεία στο Champions League, έμαθε ο ΠΑΟΚ. Στην περίπτωση αυτή, ο «Δικέφαλος του βορρά» θα παίξει με το νικητή του ζευγαριού του Β΄ προκριματικού του Europa League, ανάμεσα στη ρουμανική Βιτορούλ και την ολλανδική Φίτεσε. Ο ΠΑΟΚ θα είναι φιλοξενούμενος στον πρώτο αγώνα, που θα διεξαχθεί στις 9 Αυγούστου, ενώ η ρεβάνς της Τούμπας θα γίνει στις 16/08.

Η κλήρωση του Europa league

Πρωταθλητές
-Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία) ή Βίντι (Ουγγαρία) – Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) ή Βαλέτα (Μάλτα)

-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) – Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Ντρίτα (Κόσοβο)

-Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) ή Αλασκέρτ (Αρμενία) – Κλουζ (Ρουμανία) ή Μάλμε (Σουηδία)

-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία)

-Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) ή Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) – FC Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) ή Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)

-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) – Ηττημένος Σέλτικ (Σκωτία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

-Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία) ή Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) ή Σούντουβα (Λιθουανία)

-Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία) ή Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Αστάνα (Καζακστάν) ή Μίντιλαντ (Δανία)

-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) ή Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)

-Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) ή Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) – Κουκέσι (Αλβανία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

Μη πρωταθλητές

-Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) ή Πιούνικ (Αρμενία) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή  Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)

-Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) ή Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) – Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)

-Άγιαξ (Ολλανδία) ή Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία) ή ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

-Ζανκτ Γκάλεν (Ελβετία) ή Σάρπσμποργκ (Νορβηγία) – Ριέκα (Κροατία)

-Μπακασεχίρ (Τουρκία) – Αμπερντίν (Σκωτία) ή Μπέρνλι (Αγγλία)

-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) – Μπράγκα (Πορτογαλία)

-Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) ή Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) – Αταλάντα (Ιταλία) ή Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

-Γκενκ (Βέλγιο) ή Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

-Βιιτόρουλ (Ρουμανία) ή Φίτεσε (Ολλανδία) – ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) ή Βασιλεία (Ελβετία)

-Νόρτζελαντ (Δανία) ή ΑΙΚ (Σουηδία) – Παρτιζάν (Σερβία) ή Τρακάι (Λιθουανία)

-Χιμπέρνιαν (Σκωτία) ή Αστέρας Τρίπολης (ΕΛΛΑΔΑ) – Μόλντε (Νορβηγία) ή Λάτσι (Αλβανία)

-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) ή Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία) – Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία) ή FC Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

-Σεβίλλη (Ισπανία) ή Ουίπεστ (Ουγγαρία) – Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν)

-Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Άλκμααρ (Ολλανδία)

-Μπάλζαν (Μάλτα) ή Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) – Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)

-Ντζουργκάρντεν (Σουηδία) ή Μαριούπολη (Ουκρανία) – Βέντσπιλς (Λετονία) ή Μπορντό (Γαλλία)

-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) – Στιάρναν (Ισλανδία) ή Κοπεγχάγη (Δανία)

Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ)-Λουκέρνη (Ελβετία)

-Όσιγιεκ (Κροατία) ή Ρέιντζερς (Σκωτία) – Τσιχούρα Σάτσχερε (Γεωργία) ή Μάριμπορ (Σλοβενία)

-Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία) ή Τρέντσιν (Σλοβακία) – Φέγενορντ (Ολλανδία)

-Γιαγκιελόνια Μπιάλιστον (Πολωνία ή Ρίο Άβε (Πορτογαλία) – Γάνδη (Βέλγιο)

-Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (Σερβία) ή Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – Μπρόντμπι (Δανία)

-Ούφα (Ρωσία) ή Ντομζάλε (Σλοβενία) – Χόνβεντ (Ουγγαρία) ή Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)

-B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) ή Μπεσίκτας (Τουρκία) – Λίντσερ (Αυστρία) ή Λίλεστρομ (Νορβηγία)

-Ζελιέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) ή Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) – Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) ή Ατρόμητος (ΕΛΛΑΔΑ)

-Λειψία (Γερμανία) ή Χάκεν (Σουηδία) – Κραϊόβα (Ρουμανία)

Πηγή: newsit.gr

Δείτε ακόμα...

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Πρεμιέρα εκτός έδρας για τον Εθνικό Καλαμάτας

Ξεκινά σήμερα το πρωτάθλημα της Β’ εθνικής γυναικών στο ποδόσφαιρο, στο οποίο θα εκπροσωπήσει τη …

ΑΕΛ – Λαμία: Διπλό με ανατροπή στην AEL FC Arena! Πρώτη νίκη για τους Λαμιώτες

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με τον Ντέλετιτς στο 30′, όμως στη …

error: Content is protected !!