H συνέντευξη Τύπου του αγώνα Καλαμάτα – Πανηλειακός

H συνέντευξη Τύπου

Μετά το τέλος του αγώνα Π.Σ. «Η Καλαμάτα» – Πανηλειακού, δόθηκε συνέντευξη Τύπου, όπου μίλησαν οι:

Έλβιο Μάνα (εκ των προπονητών του ΠΣ. Η Καλαμάτα):

Πήραμε μια μεγάλη πρόκριση και βρισκόμαστε πλέον στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Ερασιτεχνών. Αντιμετωπίσαμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα, τον Πανηλειακό, που βρίσκεται στην πρώτη θέση της Α΄ κατηγορίας Ηλείας και, φυσικά, κατέκτησε το Κύπελλο Ηλείας. Εμείς ξεκινήσαμε δυνατά τον αγώνα και καταφέραμε να προηγηθούμε στο σκορ. Ο Πανηλειακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1. Πιέσαμε και καταφέραμε να πετύχουμε 2 γκολ.

Στο β΄ ημίχρονο περιμέναμε την αντίδραση του Πανηλειακού, που μείωσε σε 3-2. Τελικά πήραμε τη νίκη και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στρέφουμε πλέον την προσοχή μας στον αγώνα με την Εράνη Φιλιατρών, όπου θέλουμε τη νίκη για να εξασφαλίσουμε τον τίτλο στο πρωτάθλημα της Α΄ Τοπικής και να πανηγυρίσουμε  την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Ευχαριστούμε πολύ το φίλαθλο κόσμο για τη στήριξή του.

Κλείνοντας να ευχηθώ καλή άνοδο στον Πανηλειακό, τον οποίο θ’ αντιμετωπίσουμε την επόμενη σεζόν στην παραπάνω κατηγορία».

Φώντας Μοσχογιάννης (συνεργάτης του τεχνικού του Πανηλειακού, Σπύρου Αντωνόπουλου):

«Βρεθήκαμε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά καταφέραμε να ισοφαρίσουμε σε 1-1. Στη συνέχεια από δύο αμυντικά λάθη δεχθήκαμε ισάριθμα γκολ και το α΄ ημίχρονο έληξε με 3-1. Στη διακοπή ηρεμήσαμε και στο β΄ ημίχρονο παρουσιαστήκαμε αποφασισμένοι για την ανατροπή. Πιέσαμε ορθόδοξα και μειώσαμε σε 3-2, ενώ χάσαμε σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Σίγουρα τα 3 γκολ που δεχθήκαμε στο α΄ ημίχρονο έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Χάθηκε η πρόκριση, αλλά η χρονιά για εμάς είναι γεμάτη με πρωτάθλημα στην Α΄ κατηγορία Ηλείας, άνοδο στη Γ΄ Εθνική και Κύπελλο Ηλείας. Εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα της Καλαμάτας».

Δηλώσεις Χρήστου Καλαντζή, Φώτη Παναγόπουλου

Μετά τη λήξη του πελοποννησιακού ντέρμπι Π.Σ. Η Καλαμάτα – Πανηλειακού, για την τελική φάση του 7ουομίλου του Κυπέλλου Ελλάδος Ερασιτεχνών, έκαναν δηλώσεις και οι εξής:

Χρήστος Καλαντζής (αρχηγός του ΠΣ Η Καλαμάτα)

«Σίγουρα ήταν ένα πολύ σημαντικό ματς για εμάς, καθώς αντιμετωπίζαμε μία ομάδα με την οποία υπάρχει “κόντρα”. Θέλαμε τη νίκη για να ανεβάσουμε την ψυχολογία μας και να χαροποιήσουμε τον κόσμο. Πήραμε μια σπουδαία νίκη – πρόκριση  και βρισκόμαστε πλέον στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Ερασιτεχνών. Θέλαμε μεγαλύτερη προσέλευση φίλαθλου κόσμου. Σίγουρα η στήριξή του μας έδωσε ώθηση και περιμένουμε ακόμη μεγαλύτερη προσέλευση  στον επόμενο αγώνα. Το αξίζει η ομάδα μας. Στρέφουμε πλέον την προσοχή μας στο πρωτάθλημα της Α΄ Τοπικής, όπου θέλουμε να το εξασφαλίσουμε και μαθηματικά.

Όσον αφορά στο Κύπελλο Ερασιτεχνών, είναι ένας  μεγάλος στόχος και θέλουμε να προχωρήσουμε όσο γίνεται περισσότερο. Γιατί όχι να μην το κατακτήσουμε;

Στο σημερινό (χθεσινό) αγώνα ξεκινήσαμε πολύ δυνατά και προηγηθήκαμε με 3-1. Στο β΄ ημίχρονο κάπου κουραστήκαμε, η αντίπαλη ομάδα μάς πίεσε αρκετά και δεχθήκαμε ένα γκολ. Πήραμε όμως τη μεγάλη νίκη – πρόκριση. Ήταν ένα θετικό τεστ».

Φώτης Παναγόπουλος (επιθετικός του Πανηλειακού, γνώριμος στους Μεσσήνιους φιλάθλους  από το απόλυτα επιτυχημένο πέρασμα από τον ΑΟ Κυπαρισσίας):

«Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Τέτοιοι αγώνες κρίνονται στις λεπτομέρειες. Εμείς κάναμε κάποια λάθη στο α΄ ημίχρονο, που μας στοίχισαν. Στο β΄ ημίχρονο παλέψαμε να ανατρέψουμε το σκορ. Μειώσαμε σε 3-2 και χάσαμε ευκαιρίες για την ισοφάριση. Έχουμε πολύ καλή ομάδα και παλεύουμε όλα τα ματς. Η Καλαμάτα και ο Πανηλειακός είναι δύο ομάδες με μεγάλη ιστορία και εύχομαι να επιστρέψουν στα μεγάλα σαλόνια.

Όσον αφορά στην απουσία του προπονητή μας Σπύρου Αντωνόπουλου, που είναι ο πρωτεργάτης της εφετινής πορείας του Πανηλειακού, έπαιξε το ρόλο της».

Σε ερώτηση αν παρακολουθεί την παλιά του ομάδα, τον ΑΟ Κυπαρισσίας, αλλά και αν έχει επικοινωνία με τον παλιό προπονητή του στον ΑΟΚ, Αλέξη Μαντζούνη, ο Πυργιώτης φορ απάντησε: «Παρακολουθώ την πορεία  του ΑΟ Κυπαρισσίας, καθώς είναι ένα κομμάτι της καρδιάς μου. Έχω πολλούς φίλους στην Κυπαρισσία. Επίσης έχω επικοινωνία με τον κ. Μαντζούνη, τον οποίο αγαπώ και είχαμε πολύ καλή συνεργασία».