Τρίτη , 25 Σεπτέμβριος 2018

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ – ΠΑΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 0-0 (1-0 παράταση). Ο Κόλλιας έδωσε την άνοδο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ιστορικές στιγμές ζει η ομάδα του Ηρακλή Κυπαρισσίας που επικράτησε χθες στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣ Μεσσηνίας με 1-0 του ΠΑΟ Καλλιθέας.

Η ομάδα του κ. Δεσποτόπουλου στον αγώνα μπαράζ ανόδου πήρε το εισιτήριο για Α1 Τοπική Κατηγορία με γκολ – πέναλτι του Κόλλια στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν πιο κλασσικές ευκαιρίες να πετύχουν τέρμα και δίκαια έφθασαν στην νίκη – άνοδο.

Από την άλλη, ο ΠΑΟ Καλλιθέας έφθασε κοντά στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό, αξίζουν συγχαρητήρια για την υπέρβαση αλλά δεν ήταν ικανή να δώσει την άνοδο.

Όσον αφορά τον άρχων του αγώνα κ. Μπλάνα, ήταν σωστότατος σε όλες τις αποφάσεις του, στις 4 κόκκινες κάρτες που έδωσε αλλά και στην φάση του πέναλτι καθώς φαίνεται ξεκάθαρα και από το βίντεο του αγώνα.

O αγώνας είχε λίγες φάσεις με τους Κόλλία, Μανδραπήλια και Σιγέρη να μην μπορούν να βρουν δίχτυα με τον Νικολόπουλο να είναι σταθερός σε όλες τις επεμβάσεις του.

Η ομάδα του Μιχάλη Ζάγκου προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση με Σούλα και Δούνια που ήταν οι καλύτεροι αλλά τόσο η ξαφνική αλλαγή του πρώτου αλλά και ο τραυματισμός του δεύτερου έπαιξαν το ρόλο τους.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

Στο 15′ σέντρα του Δούνια, προβολή του Εμμανουήλ, μπλόκαρε ο Μακροκάνης.

Στο επόμενο λεπτό σουτ του Ζάγουρα η μπάλα λίγο άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ στο 42 του ίδιου ποδοσφαιριστή.

Στο 51′ ο Δούνιας ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Πανταζέλο και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του κ. Μπλάνα ως τελευταίος παίκτης.

Στο 71′ ο Κατσιγιάννης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ σε αντίπαλο.

Στο 97′ διαγώνιο σουτ του Κόλλια μέσα από την περιοχή η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Νικολόπουλου.

Στο 99′ σουτ του Σιγέρη απέκρουσε ο Νικολόπουλος, ενώ στο 105′ πάλι ο Κόλλιας δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ από πλεονεκτική θέση.

Στο 109′ νέα αποβολή για τους τυπικά φιλοξενούμενους, με τον Κάππο να αντικρίζει την 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 110′ ο Παπαγιάννης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Νικολόπουλο με τον κ. Μπλάνα να δίνει σωστά το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόλλιας που δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0. Στην συνέχεια ο Νικολόπουλος είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Ο Μπλάνας έκανε μια πολύ καλή διαιτησία σε ένα δύσκολο ματς, έχοντας δίκιο σε όλες τις καθοριστικές αποφάσεις που πήρε στις αποβολές και το πέναλτι.

Καλά τα πήγαν και οι βοηθοί Κασκάνης και Ρηγόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Πανταζέλος, Μακροκάνης (52’ Λινάρδος), Γεωργαλής (120’ Μαδούρης), Κίτος, Στρατής, Παπαγιάννης (118’ λ. τρ. Ανδριανόπουλος), Αλμπάν, Σιγέρη, Μανδραπήλιας, Κόλλιας, Ζάγουρας.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Νικολόπουλος, Κατσιγιάννης, Κουφός, Σαμπάνι (66’ Κοτσίρης), Κάππος, Καραμπάτσος, Ανεστόπουλος (108’ Μπάλλας), Εμμανουήλ, Λέκκας, Σούλα (60’ Κιόσια), Δούνιας (98’ λ. τρ. Χίντα).

ΒΙΝΤΕΟ

ΔΟΞΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Απέκτησε τον έμπειρο Θανάση Παπαδέα

Στην Δόξα Καλαμάτας επέστρεψε ο Θανάσης Παπαδέας, με το Καλαματιανό σωματείο να ανακοινώνει την μεταγραφή …

ΑΕ ΛΟΓΓΑΣ: Φιλική νίκη με 2-1 επί του Αστέρα Βαλύρας

Φιλικό έπαιξε χθες η ΑΕ Λογγάς κόντρα στον Αστέρα Βαλύρας όπου και επικράτησε με σκορ …

error: Content is protected !!