Τετάρτη , 21 Νοέμβριος 2018

Ήττα για την ομάδα του Αρκαδικού μέσα στην έδρα του Λακωνικού

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού να φιλοξενείται στη Σπάρτη από το Λακωνικό Κρόνο στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μια αναμέτρηση αντικειμενικά δύσκολη για τους «Αρκάδες» που καλούνταν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, αποδίδοντας καλό μπάσκετ.

Το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα της Τρίπολης παρά την απειρία που διαθέτει σε μεγάλο βαθμό στο φετινό της ρόστερ, αποδείχθηκε εξαιρετικά ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα, καθώς στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 51-50, ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε «καταστροφικό» με αποτέλεσμα την ήττα σκορ 74-52.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Λακωνικός έχοντας τον έλεγχο του ματς και περισσότερες λύσεις κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 18-12 στο φινάλε της α’ περιόδου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους «γηπεδούχους» να έχουν το σταθερό προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν μεγάλη διαφορά στο σκορ, με το 37-30 να αποτελεί το σκορ του ημιχρόνου.

Στο γ’ δεκάλεπτοο Αρκαδικός αποδείχθηκε εξαιρετικά αποτελεσματικός σε επίθεση και άμυνα. Κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει ουσιαστικά στον πόντο στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου με 51-50. Στο δ’ δεκάλεπτο ο Αρκαδικός φάνηκε να μην επέστρεψε ποτέ στο παρκέ. Η ομάδα του Αρκαδικού έπαθε επιθετικό «μπλακ άουτ» που σε συνδυασμό με την εξαιρετική λειτουργία των «γηπεδούχων» μέσα σε λίγα λεπτά «ξεκαθάρισε» η κατάσταση στο ματς. Χαρακτηριστικό ότι το επί μέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 23-2 για τους «Λάκωνες».

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 27/10/2018 (18:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Ντάσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12 (Α’), 37-30 (Β’), 51-50 (Γ’), 74-52 (Δ’).

ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Νικιάς 4, Κωνσταντίνου 4, Κόκκολης 4, Προφύρης 2, Μπεκιάρης 4, Κάτσαρης 6, Κιούρτζογλου 2, Μπάχα 12(1), Αγγουράς 22(3), Λεφακίνης 6(1), Ξανθάκος, Κόρο 8.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς, Κωστόπουλος 2, Αλεξόπουλος, Παππάς 6(2), Σωτηρόπουλος 10(1), Καψιώτης 3(1), Τσιράκης 11(3), Μικρός 12, Γκέκας 2, Κουτσουμπός 1, Χαραλαμπόπουλος 3(1), Κουλουράς 2.

Πηγή: contraepithesi.gr

A1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Αποτελέσματα και βαθμολογία

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 5ης αγωνιστικής για την Α1 Εκασκενόπ, έχουν ως …

Τα νερά της βροχής «απείλησαν» την διεξαγωγή του αγώνα μπάσκετ στους Γαργαλιάνους [εικόνες]

Εικόνες ντροπής για αγώνες μπάσκετ εν έτη 2018! Κατά τη διάρκεια της έντονης βροχόπτωσης νωρίς …

error: Content is protected !!