Τετάρτη , 19 Δεκέμβριος 2018

Football League: Εργοτέλης 4Χ4, ο Ηρόδοτος άλωσε τη Δράμα

O Εργοτέλης συνέτριψε με 3-0 τα Τρίκαλα στο «Παγκρήτιο» κι έφθασε στην τέταρτη νίκη του στα ισάριθμα πρώτα ματς της Football League. Ο Βόλος που πέρασε από τα Χανιά κι ο Πλατανιάς από την Καλαμαριά ακολουθούν τους «κιτρινόμαυρους». Έκανε την έκπληξη ο Ηρόδοτος και νίκησε (2-3) τη Δόξα στη Δράμα.

Eνδιαφέρουσες αναμετρήσεις επιφύλαξε το πρόγραμμα του Σαββάτου (17/11), με το οποίο άνοιξε η αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής της Football League.

Ο Εργοτέλης υποδέχθηκε στο «Παγκρήτιο» τα Τρίκαλα και πήρε τη νίκη με 3-0. Ο Κοζορώνης άνοιξε το σκορ στο 37′ με εκτέλεση πέναλτι, ο Μπουτσάκης στο 53′ διεύρυνε το προβάδισμα κι ο Ιατρούδης στο 76′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0) της επικράτησης των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στα ισάριθμα πρώτα ματς της δεύτερης κατηγορίας.

Ο Βόλος νίκησε στα Περιβόλια τον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ με τον Δημόπουλο τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς,  ο Καμπαγέρο στο 12′ διεύρυνε το προβάδισμα των Θεσσαλών, ενώ ο Σιμόν στο 35′ μείωσε για τους γηπεδούχους και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το γκολ του Νίλι στον 43ο λεπτό στην Καλαμαριά, έδωσε την εκτός έδρας νίκη στον Πλατανιά (0-1). Ο Ηρόδοτος έκανε την έκπληξη κι έφυγε με τη νίκη από της Δράμα, επικρατώντας εκτός έδρας (2-3) της Δόξας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Γιακούμπου, Οικονόμου (76′ Μαζουλουξής), Μπάτζιος, Κοζορώνης, Μπουτσάκης (75′ Καπνίδης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Σταθόπουλος (58′ Μπουρσέλης).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ταΐρης, Πάνος, Γκόλιας, Συριόπουλος, Γκότοβος, Τσιάρας, Γκουγκούδης (54′ Καπός), Γιουκαρής (54′ Σταματάκος), Συμελίδης, Τριανταφυλλάκος, Βανκεβάι (60′ Νιάρος).

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Σιμόν, Καραγιάννης, Βρεττός (55′ Αρναρέλλης), Αποστολόπουλος.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Ουνγιαλίδης (43′ λ.τρ. Καρρίκι), Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Πέντα (46′ Ηλιόπουλος), Δόρης, Καμπαγέρο, Κότο, Πίτου Γκαρσία, Μάντζης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Πίτκας, Πεταυράκης, Μακρής, Ρουγκάλας (60′ Πέρεθ), Πατράλης (77′ Νατσιόπουλος), Καψάλης, Ριζογιάννης, Κρητικός (70′ Σουμά), Μπαϊκαρά, Κρουθ, Κουσκουνάς.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης (57′ Κανδηλάκης), Φραγκουλάκης, Μασάδο (87′ Φουκαράκης), Κασαπάκης, Αυγενικού (67′ Αμαραντίδης), Αργκιλέσι, Σμυρλής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Δημητριάδης, Πορτουλίδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σπόλιαριτς, Καλαϊτζίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης, Μποσέτι, Μπιανκόνι, Νίλι, Παπανικολάου, Ρουσσάκης, Ποζατζίδης, Καραγκούνης, Γκορτσταμ, Ουές.

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 17 Νοεμβρίου

Εργοτέλης – Τρίκαλα 3-0 (37′ πεν. Κοζορώνης, 53′ Μπουτσάκης, 76′ Ιατρούδης)

ΑΟΧ Κισσαμικός – Βόλος 1-2 (35′ Σιμόν / 3′ Δημόπουλος, 12′ Καμπαγέρο)

Δόξα Δράμας – Ηρόδοτος 2-3 (10′ Κουσκουνάς, 34′ Κρητικός / 23′ Φραγκουλάκης, 31′ Σμυρλής, 45’+2′ Γιαλούσης)

Απόλλων Πόντου – Πλατανιάς 0-1 (43′ Νίλι)

Κυριακή 18 Νοεμβρίου

Απόλλων Λάρισας – Σπάρτη (15:00, Γήπεδο Φιλιππούπολης)

Παναχαϊκή – Ηρακλής (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Αγυιάς)

Αιγινιακός – Αήττητος Σπάτων (15:00, «Γ. Παραλυκίδης»)

Κέρκυρα – Καραϊσκάκης Άρτας (15:00, ΕΑΚ Κέρκυρας)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Εργοτέλης 12

2. Πλατανιάς 10

3. Βόλος 9

4. Απόλλων Λάρισας 9

5. Ηρόδοτος 9

6. Δόξα Δράμας 7

7. Κέρκυρα 4

8. Παναχαϊκή 4

9. Ηρακλής 4

10. Απόλλων Πόντου 3

11. Τρίκαλα 3

12. Αιγινιακός 2

13. ΑΟΧ/Κισσαμικός 1

14. Σπάρτη 1

15. Αήττητος 1

16. ΑΕ Καραϊσκάκης 0

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Βάσει αναδιάρθρωσης οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Δ’ εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Γ’ (Football League του χρόνου). Ουσιαστικά υποβιβάζονται κατηγορία και οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12, απλά οι 4 τελευταίοι πέφτουν 2 κατηγορίες.

Πατήστε εδώ και δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία της Football League και όχι μόνο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (5Η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τετάρτη 21 Νοεμβρίου

Σπάρτη – Τρίκαλα (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάρτης)

Βόλος – Εργοτέλης (15:00, Δημ. Νεάπολης)

Αήττητος Σπάτων – Παναχαϊκή (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάτων)

Πλατανιάς – ΑΟΧ Κισσαμικός (15:00, Γήπεδο Περιβολίων)

Καραϊσκάκης – Αιγινιακός (15:00, Δημ. Αγίων Αναργύρων)

Ηρόδοτος – Απόλλων Πόντου (15:00, Γήπεδο Ν. Αλικαρνασσού)

Κέρκυρα – Δόξα Δράμας (15:00 ΕΡΤ3, ΕΑΚ Κέρκυρας)

Πέμπτη 22 Νοεμβρίου

Ηρακλής – Απόλλων Λάρισας (15:00 ΕΡΤ3, Καυτανζόγλειο)

Πηγή: sport24.gr

Δείτε ακόμα...

Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίθηκε ο ΠΑΣ! Νίκησε ο Ηρακλής και περιμένει

Έχοντας για υπηρεσιακό τεχνικό τον Τάσο Κατσαμπή, ο Ηρακλής κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον …

Superleague: Οι ημερομηνίες για τα ΑΕΚ – ΠΑΟΚ και ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Η Superleague ανακοίνωσε το πρόγραμμα των πρώτων πέντε αγωνιστικών του β’ γύρου του πρωταθλήματος, εκεί …

error: Content is protected !!