Δευτέρα , 10 Δεκέμβριος 2018

ΣΕΦΑ Αρκαδικός – ΓΣ Μεσσήνης 57-78 (+φωτό, vid)

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το πρόγραμμα περιλάμβανε αρκετές σημαντικές αναμετρήσεις. Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η νεανική ομάδα του Αρκαδικού υποδέχθηκε την σαφώς πιο έμπειρη ομάδα του ΓΣ Μεσσήνη. Ένα ματς στο οποίο οι «γηπεδούχοι» ήθελαν να εκμεταλλευτούν τις απουσίες σημαντικών παικτών των «Μεσσήνιων» με στόχο μια καλή απόδοση και γιατί όχι τη διεκδίκηση της νίκης.

Εκ του αποτελέσματος αν και ο Αρκαδικός για ένα ημίχρονο δεν τα πήγε καθόλου άσχημα, τελικά δεν άντεξε στην σαφώς πιο έμπειρη ομάδα της Μεσσήνης η οποία διαχειρίστηκε πολύ καλύτερα το παιχνίδι στο β’ μέρος, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και το φανερό επιθετικό πρόβλημα του ΣΕΦΑ, φτάνοντας τελικά στην εύκολη επικράτηση με σκορ 57-78. Μια ήττα η οποία διατηρεί χαμηλά στη βαθμολογία τον Αρκαδικό και την ομάδα της Μεσσήνης να ανακτά σταδιακά το χαμένο βαθμολογικό της έδαφος.

«Καταιγισμός» τριπόντων στο ξεκίνημα…

Ο Αρκαδικός για ακόμη ένα παιχνίδι μπήκε δυνατά στο παρκέ και «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλό του. Κατάφερε να διατηρηθεί μέσα στο σκορ κυρίως λόγω της αποτελεσματικότητας στο σκοράρισμα, που σε κάποιες περιπτώσεις ήρθε με μεγάλα περιφερειακά σουτ και άλλες φορές από την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας που επέτρεψε σε ελεύθερους παίκτες να ευστοχήσουν.

Αρχικά ο νεαρός Καψιώτης και στη συνέχεια ο ασταμάτητος Παππάς κατάφεραν όχι μόνο να κρατήσουν στο ματς την ομάδα τους 6-7 στα 06’22 και 17-17 στα 03’06, αλλά επιπλέον να πάρουν και την πρωτοπορία στο σκορ με 26-22 στα 01’40 και 26-22 στα 01’10. Το πρώτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε στο 28-26. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Αρκαδικός μόνο στο α’ δεκάλεπτο σημείωσε συνολικά 8 τρίποντα!

Και επιθετική «δυστοκία» στη συνέχεια…

Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» που φάνηκε να κουράστηκαν νωρίς αντιμετώπισαν σαφώς περισσότερα προβλήματα στο σκοράρισμα. Σ’ αυτό έπαιξε το ρόλο της και η τακτική του ΓΣ Μεσσήνης να πιέσει τους «κυανόλευκους» οι οποίοι στη συνέχεια δεν κατάφεραν να απειλήσουν αποτελεσματικά το αντίπαλο καλάθι. Στο 28-31 το σκορ στα 08’56 και στο 30-37 στα 03’35. Με τον ΣΕΦΑ να σημειώνει το β’ δεκάλεπτο μόλις εφτά πόντους εκ’ των οποίων μόλις οι τέσσερις με εντός πεδιάς τελικές προσπάθειες, ήταν λογικό η Μεσσήνη να πάρει κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας με 36-43 το ημίχρονο.

Έλεγχος του ματς από Μεσσήνη στην επανάληψη…

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα της Μεσσηνίας αποδείχθηκε ότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς. Κατάφερε εξ’ αρχής να ξεφύγει στο σκορ με 38-50 στα 06’40, την ώρα που ο Αρκαδικός δεν είχε λύσεις στην επίθεση. Αμυντικό αν και φιλότιμος ο Αρκαδικός καλούνταν χωρίς ουσιαστικά ψηλό να αντιμετωπίσει τους Μιχαλόπουλο και Τσέκα χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Επιπλέον δεν κατάφεραν να μπλοκάρουν τον αντίπαλο ούτε με την άμυνα ζώνης, καθώς η Μεσσήνη βρήκε πολλά τρίποντα (συνολικά 5) αυξάνοντας κατά πολύ το προβάδισμα σε 41-57 στα 03’40 και σε 49-66 στο φινάλε της γ’ περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν δυνατό να αλλάξει κάτι καθώς πλέον ο νικητής είχε κριθεί. Με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 18 πόντους. Στο 52-73 στα 06’38 και στο 55-76 στα 03’40 για να κλείσει η αναμέτρηση με το σκορ στο 57-78(1).

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 18/11/2018 (20:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Ντάσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26 (Α’), 36-43 (Β’), 49-66 (Γ’), 57-78 (Δ΄).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς, Κωστόπουλος 1, Νικολαΐδης, Παππάς 24(6), Καψιώτης 10(2), Τσιράκης 2, Μικρός 12(2), Γκέκας 2, Κουτσουμπός 6(2), Συρεγγέλας-Αθανασιάδης, Χαραλαμπόπουλος.

Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Αντωνόπουλος 2, Χαρλαμπόπουλος 9(3), Μπακογιάννης 30, Στωικίδης, Δρακόπουλος, Τόσκα 8, Παλαμίδης 14(2), Ζάγουρας 7(2), Σαρουσαββίδης, Μιχαλόπουλος 2, Τσέκας 6(1).

(1) Το τελικό σκορ στον φωτεινό πίνακα ήταν 58-78, αλλά το Φύλλο Αγώνος έκλεισε με το σκορ στο 57-78.

Πηγή: contraepithesi.gr

Ακάδημος – Δρομείς Τρίπολης 63-58: Σπουδαία νίκη με ανατροπή

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι (λογικό για τη βαθμολογική σημασία που είχε), ο Ακάδημος …