Δευτέρα , 17 Δεκέμβριος 2018

Σύλλογος Δρομέων – Κάστρο Μονεμβασιάς 90-50 (+φωτό, vid)

Το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας έφτασε αισίως στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος με το Σαββατοκύριακο 01-02 Δεκεμβρίου να επιφυλάσσει αρκετά ενδιαφέροντας ματς. Στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων το απόγευμα της Κυριακής υποδέχθηκε την «μαχητική» ομάδα του Κάστρου Μονεμβασιάς, με τις δύο ομάδες να έχουν σαν στόχο τη νίκη.

Αγωνιστικά οι «γηπεδούχοι» βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα επιθετικά και στηριζόμενη στο πάθος και στη διάθεσή τους στην αμυντική λειτουργία κυριάρχησαν από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε, φτάνοντας σε μια εντυπωσιακή επικράτηση με σκορ 90-50. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα της αναμέτρησης, καθώς όσο αποτελεσματικός και ουσιαστικός ήταν ο Σύλλογος Δρομέων, άλλο τόσο κακοί στην αμυντική λειτουργία τους και στις επιλογές τους στην τελική προσπάθεια ήταν οι «Λάκωνες».

Μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα οι Δρομείς δείχνουν ασταμάτητοι αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ σε όλα τα μέχρι τώρα ματς του πρωταθλήματος και φτάνοντας στο απόλυτο εκτός έδρας ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής επί του Ακάδημου με απόλυτο νικών χωρίς βαθμολογικές απώλειες!

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση…

Η ομάδα της Τρίπολης στη συγκεκριμένη αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ δυνατό την αναμέτρηση μπαίνοντας αμέσως στις απαιτήσεις και στο κλίμα του παιχνιδιού. Έψαξε τα ελεύθερα σουτ είτε από την περιφέρεια, είτε κοντά στο αντίπαλο καλάθι και δικαιώθηκε, εκμεταλλευόμενη τα αρκετά κενά στην αμυντική λειτουργία του Κάστρου. Στο 8-0 το σκορ στα 08’22 και στο 15-6 λίγο αργότερα στα 05’16. Οι «φιλοξενούμενοι» δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνά τους και αρκετές φορές στο ματς πλήρωσαν το αναποτελεσματικό αμυντικό τους transition. Η αποτελεσματικότητα με την οποία έβρισκαν λύσεις στην επίθεση οι «γηπεδούχοι» ήταν χαρακτηριστική και χωρίς ιδιαίτερη πίεση κατάφεραν να ξεφύγουν με 20-9 στα 02’30, κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο με 22-14.

Ανάλογη η συνέχεια στο α’ μέρος…

Αν και στα πρώτα λεπτά το Κάστρο κατάφερε να επιστρέψει προσωρινά στο ματς με 22-19 στα 08’40, η «εικόνα» της αναμέτρησης στη συνέχεια κυμάνθηκε ανάλογα με την πρώτη περίοδο. Κι αυτό συνέβη με τους Δρομείς να στηρίζονται στην εξαιρετική τους άμυνα και τον έλεγχο του αμυντικού ριμπάουντ κυρίως γιατί συνολικά στα ριμπάουντ οι «γηπεδούχοι» κυριάρχησαν.

Μετά το 22-19 η συνέχεια άνηκε καθολικά στην ομάδα της Τρίπολης, καθώς με ένα επί μέρους σκορ 20-2 ξέφυγε στο σκορ με 42-21 και κάπως έτσι ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη από πολύ νωρίς. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 44-26.

Κυριάρχησε στην επανάληψη ο Δρομέας…

Στην επανάληψη θα μπορούσε να περιμένει κανείς αντίδραση από τους «φιλοξενούμενους» σε μια προσπάθεια να γυρίσουν την σε βάρος τους κατάσταση, ωστόσο οι Δρομείς με την απόδοση που έπιασαν στον αγωνιστικό χώρο δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης. Οι παίκτες του Ηλία Μπαλή κράτησαν σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου μόλις στους 4 πόντους την ομάδα της Μονεμβασιάς και με επί μέρους σκορ 28-4 στη συγκεκριμένη περίοδο εκτόξευσαν τη διαφορά στο σκορ στο 72-30.

Ο ρυθμός στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσε αρκετά στη συνέχεια, με τον κ. Μπαλή να μοιράζει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες οι οποίοι και σκόραραν! Η διαφορά ωστόσο δεν έπεσε διατηρούμενοι σταθερά πάνω από τους 30 πόντους. Στο 75-40 στα 06’11 και στο 79-48 στα 03’35. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε φυσιολογικά βάσει της εικόνας του συγκεκριμένου παιχνιδιού στο 90-50.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 02/12/2018 (17:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 40-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπεκετέα, Ξηρόκωστας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14 (Α’), 44-26 (Β’), 72-30 (Γ’), 90-50 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος 11(1), Πετρίδης 2, Κλεφτάκης 14(2), Χρονόπουλος 7, Παναγιώτου 8(2), Μειμετέας 3, Σακελλαράκος 9(1), Σινανάι 8(1), Κοσκινάς 15(3), Μπουρής 5(1), Καρλής 4, Μπαζιωτάκης 4.

ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ (-): Σαραντάκος, Σκάγκος 2, Ζώταλης 2, Παπαδάκος 14(3), Μπιράκος 5(1), Πετράς 10(2), Αναγνωστάκος 2, Σταθάκος 15.

Πηγή: contraepithesi.gr

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη με Λάνγκφορντ το “τριφύλλι”!

Την αήττητη του πορεία στη Basket League συνέχισε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί στη …

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC – ΑΚΡΑΤΑ 64-58. «Θύελλα» παρέσυρε την Ακράτα!

Η Καλαμάτα αντέδρασε και έκανε το «μπαμ» κόντρα στην Ακράτα, αφήνοντάς την ακόμη πιο πίσω. …

error: Content is protected !!