Σάββατο , 8 Ιούνιος 2019

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ 2-0. Με το δεξί στο δεύτερο γύρο και στην νέα χρονιά

Εύκολο απόγευμα κόντρα στην Ένωση Λέρνας είχε απόψε η Μαύρη Θύελλα, που επικράτησε με 2-0 και έτσι ξεκίνησε με το δεξί στο δεύτερο γύρο αλλά και την νέα χρονιά, ενώ παράλληλα αυξήθηκε και η διαφορά από τον Παναργειακό στους έξι βαθμούς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Καλαμάτα μπήκε δυνατά στο ματς έχοντας δύο επιθέσεις με τον Λαθύρη που δεν ολοκληρώθηκε στο 3′ και ένα σουτ του Πινδώνη απο καλή θέση στο 5′.

Μόλις στο 7΄ από εκτέλεση φάουλ του Μίνγκα η μπάλα έφτασε στον Ρόνι Κάρλος που με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-0.

Στο 18΄ οι “κατάρα” των τραυματισμών ξαναχτύπισε. Ο Αντωνιάδης δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αντικαταστάθηκε από τον Μπίζο.

Στο 20΄ η Λέρνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά 3 λεπτά αργότερα ο Λαθύρης έκανε το 2-0 με πλασέ, έπειτα από ωραία ενέργεια των Μάρκοβιτς και Μίνγκα.

Στο 36΄ο Μάρκοβιτς αισθάνθηκε τράβηγμα και αντικαταστάθηκε από τον Μαστραντωνάκη. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Μαύρη Θύελλα να κάνει το 3-0 στο 43΄, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φουάση, ο Μπίζος έπιασε την κεφαλιά, αλλά έδιωξε με υπερένταση ο Πλάτης!

H Μαύρη Θύελλα μπήκε δυνατά και στο β΄ ημίχρονο χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με τους Κάρλος και Χίλγκεν στο 46΄ και το 47΄ αντίστοιχα, ενώ είχε δοκάρι με τον Τάμπα στο 55΄.

Στο 65΄ νέα καλή ευκαιρία με την Καλαμάτα όταν ο Πλάτης έδιωξε με δυσκολία σουτ του Κάρλος από το ύψος της περιοχής.
Το επόμενο 10λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Καλαμάτα να έχει την υπεροχή και να ξαναφτάνει σε μια καλή ευκαιρία στο 75΄ με τον Μίνγκα, ενώ στο 76′ έπειτα από κόρνερ του Αλιατίδη, ο Πινδώνης δεν κατάφερε να κάνει το 3-0 σε απόσταση αναπνοής από την εστία του Πλάτη.

Η Καλαμάτα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και στο 91′ έχασε νέα ευκαιρία με τον Μαστραντωνάκη μα μην μπορεί να νικήσει τον Πλάτη.

Το ματς παρακολούθησαν περίπου 600-700 φίλαθλοι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σπύρος Λιάρος (Λακωνίας) με βοηθούς τους Παναγιώτη Σόβολο (Λακωνίας) και Παναγιώτη Τσούκα (Αρκαδίας).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Φουάσης, Χίλγκεν, Αλιατίδης (18΄λ.τρ. Μπίζος), Αντωνιάδης, Κάρλος, Πινδώνης, Μάρκοβιτς (36΄ λ.τρ. Μαστραντωνάκης), Μίνγκας, Λαθύρης (88′ Γιόνδης).

ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ (Κούρος): Πλάτης, Λέρμας, Καιάφας, Κάπλατζης, Μούγιος, Τσουρδίνης, Γιαντόμ, Αντωνόπουλος, Μπιτζής, Τριανταφύλλου, Κορωνίδης.

Τον Βασίλη Κούβαλη έκλεισε ο Πανναυπλιακό

Μια μόλις ημέρα μετά την ανακοίνωσή της οτι η ομάδα συνεχίζει αυτόνομα την πορεία της …

Η πρόταση της ΕΠΣ Κορινθίας στην ΕΠΟ για την αναδιάρθρωση της Γ’ Εθνικής

H συζήτηση για το πως θα διεξαχθεί το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής, έχει ήδη ξεκινήσει, …