Δευτέρα , 18 Φεβρουάριος 2019

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΠΕΛΛΑΝΑ 3-1. Μεγάλη εμφάνιση, μεγάλη νίκη με Μάρκοβιτς και στο +6

Με κορυφαίο και πρωταγωνιστή τον Ίβαν Μάρκοβιτς η Καλαμάτα επικράτησε με 3-1 της Πελλάνας και σε συνδυασμό με τα στραβοπατήματα Ασπρόπυργου και Παναργειακού απέκτησε διαφορά ασφαλείας παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τον τίτλο στον 8ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής!

Ο Σέρβος επιθετικός επέστρεψε ορεξάτος μετά τον τραυματισμό του και άνοιξε το δρόμο για την νίκη της Μαύρης Θύελλας που αύξησε την διαφορά στους 6 βαθμούς και πλέον τίποτα δεν φαίνεται να χάνεται.

Η Καλαμάτα ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 7΄ με τον Λαθύρη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε κεφαλιά-γκολ του Πινδώνη για οφσάιντ.

Στο 16΄ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της η Πελλάνα με σουτ του Κωνσταντινίδη, ενώ στο 18΄ με τον Μουλιάτο απείλησε ξανά την εστία του Κασωτάκη.

Στο 23′ η Καλαμάτα πέτυχε ξανά γκολ με τον Λαθύρη το οποίο ακυρώθηκε για φάουλ του Γιόνδη στον Κραβαρίτη (φάση που “σηκώνει” συζήτηση”). Μετά την πάρα πάνω φάση ο Γιόνδης δεν “πάταγε” καλά στο γήπεδο κι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 31′ (στη θέση του ο Μάρκοβιτς).

Στο 35΄ ο Κωνσταντινίδης της Πελλάνας ζήτησε πέναλτι (σε φάση με τον Βοσκόπουλο), με τον διαιτητή να συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μάρκοβιτς βρήκε δίχτυα για την Καλαμάτα, αλλά ακυρώθηκε ξανά για οφσάιντ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα με τον Φουάση να περνά στη θέση του Ψάνη!
Η Καλαμάτα προσπάθησε να απειλήσει με το “καλημέρα” στο β΄ ημίχρονο, όμως το σουτ του Λαθύρη στο 47΄ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 57′ ο Μάρκοβιτς “ξεκλείδωσε” την άμυνα της Πελλάνας, μετά από ωραία ενέργεια του Λαθύρη και πέτυχε το 1-0 για τη Μαύρη Θύελλα!

Μετά το γκολ η Καλαμάτα απείλησε άμεσα άλλες τρεις φορές. Με σουτ του Πέριτς στο 63′, ενώ είχε δοκάρι σε σουτ του Πινδώνη ένα λεπτό αργότερα και τέλος με σουτ του Μίνγκα στο 64′!

Στο 67′ ήταν σειρά της Πελλάνας, ξανά με τον Μουλιάτο, να απειλήσει την εστία της Καλαμάτας. Ο Κασωτάκης ήταν όμως σε ετοιμότητα διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Ρασιάς με τον Μάρκοβιτς παραλίγο να πετύχει αυτογκολ και την μπάλα να καταλήγει ξανά σε κόρνερ!

Στο 73′, ο Μάρκοβιτς “καθάρισε” για τη Μαύρη Θύελλα κάνοντας το 2-0, μετά από μία συντονισμένη επιθετική προσπάθεια της Καλαμάτας!
Για άλλη μια φορά στους κορυφαίους του αγώνα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Πινδώνης πέτυχε το 3-0 μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Πέριτς. Το τελικό 3-1 πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Σικαλόπουλος με απ’ ευθείας φάουλ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Κακρίδης με βοηθούς τους Αθ. Κλεπτσάνη και Χαρ.-Θεόδ. Σάνο (Κορινθίας). Καλή η διαιτησία τους, παρά τα 3 (!) γκολ που ακύρωσαν στο πρώτο μέρος από τους γηπεδούχους, χωρίς όμως ιδιαίτερες διαμαρτυρίες.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης (45′ λ.τρ. Φουάσης), Βοσκόπουλος, Aλιατίδης, Λαθύρης (84΄Κάρλος), Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης (31΄ λ.τρ. Μάρκοβιτς – 89′ Ζελέκου), Μίνγκας, Χίλγκεν..

ΕΝΩΣΗ ΠΕΛΛΑΝΑΣ (Μαντζούνης): Κραβαρίτης, Κοτσοβός, Λαμπρόπουλος (13′ λ.τρ. Ζαραφέτας – 80′ Σιγαλός), Παναγιωτίδης, Εμέκα, Τζιόλας, Κωνσταντινίδης, Ρασσιάς, Σικαλόπουλος, Πετζαρομάν (67΄Πλατάνας) και ο Μουλιάτος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ 0-0. Της έλειψε το γκολ. Ήρωας ο Δρακόπουλος

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε σήμερα στην έδρα της, η Καλαμάτα που ήρθε ισόπαλη με σκορ …

«ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ»: Η αποστολή με ΑΟ Κατασταρίου

Με προπόνηση στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας, η ομάδα μας ολοκλήρωσε την προετοιμασία της για την αναμέτρηση …

error: Content is protected !!