Α Τοπικό

ΑΝΔΡΟΥΣΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 0-1. Μεγάλο διπλό με επτά βασικές απουσίες

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλων Καλαμάτας που επικράτησε με 1-0 της Ανδρούσας στο γήπεδο Β. Μαλαφέκας.

Αυτή η νίκη είναι πολύ σημαντική για την ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου αν αναλογιστεί κανείς τις απουσίες που είχε πριν την αναμέτρηση.

Συγκεκριμένα, εκτός μάχης είχαν τεθεί για διάφορους λόγους οι Μπαχράμης, Μπάκας, Στραβακος, Τσουλάκος, Λούτα, Μανωλόπουλος και Σπανός ενώ στο πάγκο είχε μόνο έναν παίκτη στη διάθεσή της, η τεχνική ηγεσία, τον Κανιώρο.

Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με τον Βασιλόπουλο όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ανδρούσα στην επανάληψη ανέβασε όπως ήταν λογικό την απόδοση της, είχε σημαντικές χαμένες ευκαιρίες με Αντώνη Καλογερόπουλο και Θεοδοσόπουλο αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Μετά το 80ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα και έχασαν κλασικές ευκαιρίες με Αλεξόπουλο, Κουντάνη, και Βασιλόπουλο σε τετ α τετ αλλά ο Κατσίποδας απέκρουσε.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης κ. Καυκά, που τα πήγε περίφημα, δεν άλλαξε κατι με την ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου να παόρνει το τρίποντο.

ΑΝΔΡΟΥΣΑ: Κατσίποδας, Γκούνης (31′ λ.τρ. Τριανταφυλλίδης), Κακογιάννης, Τσώνης, Α. Καλογερόπουλος, Χ. Καλογερόπουλος, Χαρμπίλας (68′ Ιμεράσι), Γ. Καλογερόπουλος, Διαμαντής (75′ Κάλλας), Μπάλας (56′ Αναγνωστόπουλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Γιακουμής, Κακαλής, Καραχάλιος, Παχής, Περιβολάρης, Κουντάνης, Τσούκλερης, Μπαρδόσι, Αλεξόπουλος, Βασιλόπουλος, Παπαγιαννόπουλος.