Δευτέρα , 8 Απρίλιος 2019

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-1. Ψυχή, Πινδώνης και κόσμος την οδηγούν στο τίτλο (ΦΩΤΟ)

Θανάσης Πινδώνης οε, οε, οε. Ο παίκτης της Καλαμάτας με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού έσπρωξε την Μαύρη Θύελλα στο τρίποντο με 1-0 στο Δίστομο, κόντρα στον Αμβρυσσέα.

Η τοπική μας ομάδα, με τον φοβερό κόσμο και πάλι στο πλευρό της, πήρε αυτό που ήθελε και έκανε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την άνοδο στην Β’ Εθνική.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Αμβρυσσέας ξεκίνησε δυνατά το ματς και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχε το πρώτο καλό σουτ με τον Παλαιοπάνο.

Στο 20′ ένα λάθος από του Αλιατίδη επέτρεψε στον Κυριακόπουλο να κάνει ένα πολύ ωραίο σουτ, που πέρασε, όμως, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κασωτάκη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίνγκας “σκόραρε” για την Καλαμάτα, έχοντας όμως υποδειχθεί έγκαιρα σε θέση οφσάιντ. H πρώτη πραγματικά καλή φάση αυτή για τη Μαύρη Θύελλα στο α’ ημίχρονο ήρθε μετά από προσπάθεια του Μάρκοβιτς στο 37′, αλλά ο Φουάσης δεν πρόλαβε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ιωαννίδη.

Στο 57΄ ο Αμβρυσσέας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φωτόπουλο, που είδε τον Βοσκόπουλο να διώχνει την μπάλα επάνω στη γραμμή της εστίας του Κασωτάκη!

Στο 64΄ είχε μια ακόμη καλή στιγμή με κεφαλιά του Βας. Η Καλαμάτα απείλησε με κόρνερ στο 80′ αλλά η κεφαλιά του Αλιατίδη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 87′ μια αναμπουμπούλα στην εστία της Καλαμάτας μετά από εκτέλεση φάουλ για τον Αμβρυσσέα, για λίγο να αποφέρει το γκολ για τους γηπεδούχους, ο Κασωτάκης, όμως, έσωσε σωτήρια, εξ επαφής, κρατώντας το “0”.

Ο Πινδώνης εκμεταλλεύθηκε ιδανικά το γύρισμα του Λαθύρη και με πλασέ χάρισε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στη Μαύρη Θύελλα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των 60 με 70 περίπου ένθερμων φίλων και οπαδών της!!!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Περράκης (Αθήνας), με βοηθούς τους κ. Δόση (Αθήνας) και Βιτσεντζάτο (Αν. Αττική).

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Μάρκοβιτς (47΄), Τάμπας (79΄) για την Καλαμάτα και Παλαιπάνος (79′), Αντωνίου (81′) για το Δίστομο.

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ (Γιώργος Κετικίδης): Ιωαννίδης, Φωτόπουλος (83′ Βλάχος), Καραλής (75΄ Ζαφειρίου), Στάρις, Ζυγογιάννης, Σένκα (78΄ Αντωνίου), Κυριακόπουλος, Βήχος, Δήμου, Βαζ, Παλαιοπάνος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος,Πινδώνης, Αντωνιάδης (84′ Χίνγκεν), Μίνγκας (61′ Γιόνδης), Φουάσης (56′ Λαθύρης), Πέριτς, Μάρκοβιτς (73′ Κάρλος).

Παναρκαδικός – Ασπρόπυργος 0-3 (ΒΙΝΤΕΟ)

Δείτε σε βίντεο τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης του Παναρκαδικού απέναντι στον Ασπρόπυργο που …

Οι στιγμές έντασης και ο ασεβής Βαζάκας στο Παναρκαδικός – Ασπρόπυργος (VIDEO)

Μετά την επίτευξη του τρίτου τέρματος από τον Ασπρόπυργο κόντρα στον Παναρκαδικό υπήρξε ένταση στον …