Γ Εθνική

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 2-2. Έκλεισε με ισοπαλία την χρονιά. Και τώρα τα μπαράζ

Καλή στο πρώτο μέρος, μέτρια στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα που ήρθε ισόπαλη με σκορ 2-2 κόντρα στον Παναρκαδικό.

Έκλεισε, λοιπόν με ισοπαλία την φετινή χρονιά και πλέον στρέφεται στα μπαράζ που θα διεξαχθούν μετά το Πάσχα.

Μόλις στο 6΄ μετά από κόρνερ για την Καλαμάτα, ο Μάρκοβιτς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά του καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ.

Στην επόμενη φάση ο Καρβάλιο του Παναρκαδικού έπιασε ένα καλό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βούρα.

Το σκορ (1-0) άνοιξε η Καλαμάτα στο 10′ με τον Ρόνι Κάρλος (με φοβερό σουτ), έπειτα από ασίστ του Μάρκοβιτς.

Στο 20′ ο Κάρλος διπλασίασε τα τέρματά του (2-0) με εξαιρετικό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μετά από πάσα του Τσόπελα.

Στο 27′ ο Μάρκοβιτς επιχείρησε να σκοράρει με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναρκαδικός πάτησε ξανά στην περιοχή της Καλαμάτας στο 30′ αλλά η κεφαλιά του Γεωργόπουλου δεν ανησύχησε τον Βούρα.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα καλό σουτ του Λαθύρη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναρκαδικού ήταν σε ετοιμότητα.

Στο β΄ ημίχρονο ο Παναρκαδικός είχε την πρωτοβουλία και στο 54′ ο Καρβάλιο πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ (2-1), στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βούρα για το 2-1.

Η Καλαμάτα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 60′ απείλησε με φάουλ του Μάρκοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα σε μια σέντρα τον φιλοξενούμενων ο Βούρας έχασε την μπάλα που κατέληξε στον Καρβάλιο. Ο τελευταίος έπιασε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει το χέρι του Χίλγκεν. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος και έκανε το 2-2.

Στο 71′ η Καλαμάτα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ, όταν από λάθος του Καντιάγκα ο Μάρκοβιτς πήρε τη μπάλα και έκανε ένα δυνατό σουτ. αλλά ο Μίρτα απέκρουσε.

Στο 76′ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Τρέσα ο Γιαλαμίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Βούρας απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Καλαμάτα προσπάθησε να πετύχει τρίτο γκολ αλλά στο 80′ η κεφαλιά του Ζαχαρόπουλου δεν είχε τύχη, ενώ στο 90′ Μάρκοβιτς και Ζελέκου βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να κάνουν το κοντρόλ και τον Μίρτα να απομακρύνει τον κίνδυνο για την ομάδα του,

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ρούτσης με βοηθούς τους κ.κ. Μπουρτζοβίτη, Σπηλιώτη (Κορινθίας), άριστοι όλοι τους.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Στρέμπα (23′), Φάμπιο (26′) (Παναρκαδικός), ενώ στο 38′ η Καλαμάτα ζήτησε πέναλτι για χέρι του Γιαλαμίδη στην περιοχή.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Βούρας, Τσόπελας, Ψάνης, Βοσκόπουλος (68′ λ.τρ. Μπίζος), Χίλγκεν, Ζαχαρόπουλος, Κάρλος (77′ Ζελέκου), Αντωνιάδης, Αθανασόπουλος (67′ Φουάσης), Μάρκοβιτς, Λαθύρης (79′ Μίνγκας).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Θανάσης Στάικος): Μίρτα, Καναβέτας, Μπινιώρης, Στρέμπας, Γκαντιάγκα, Γιαλαμίδης, Τσιώλης, Σβίγγος, Γεωργόπουλος (51΄ Τρέσα), Λυμπερόπουλος, Καρβάλιο.