Δευτέρα , 15 Απρίλιος 2019

Σύλλογος Δρομέων – ΣΕΦΑ Αρκαδικός 57-34 (+φωτό, vid)

Στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων αντιμετώπισε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού σ’ ένα ματς το οποίο ουσιαστικά ήταν αδιάφορο βαθμολογικά καθώς οι Δρομείς είχαν εξασφαλίσει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια της σεζόν και ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός είχε ουσιαστικά υποβιβαστεί μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστική στην Τρίπολη από την ομάδα της Καλαμάτας ’80.

Σ’ ένα ματς στο οποίο η διαφορά δυναμικότητα ήταν εμφανής αν και οι τυπικά «γηπεδούχοι» και ο προπονητής της ομάδας έδωσε από νωρίς σχετικά χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής, η διαφορά στο ματς «ξέφυγε» από νωρίς με αποτέλεσμα το ματς μετά το πρώτο αγωνιστικό τέταρτο ουσιαστικά να έχει τυπικό χαρακτήρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για τους «κυανοκίτρινους» που με φουλ ρυθμούς και το γνωστό στυλ παιχνιδιού με καλή άμυνα και αποφασιστικότητα στην επίθεση η διαφορά άγγιξε διψήφια νούμερα από νωρίς με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 22-5. Στη συνέχεια οι Δρομείς αν και έριξαν ρυθμούς κατάφεραν να διατηρηθούν σε απόσταση από τον Αρκαδικό και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-13.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ανάλογη με τους Δρομείς να έχουν τον έλεγχο του ματς, τους δύο προπονητές να ρίχνουν στο ματς όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους με τις σκοπιμότητες του παιχνιδιού λόγω τις διαφορές να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Στο 40-19 το σκορ διαμορφώθηκε στα 02’45 και λίγο αργότερα στο 46-21 στο φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου. Η διαφορά στο δ’ δεκάλεπτο άγγιξε κάποια στιγμή και το 50-21, αλλά στο φινάλε της αναμέτρησης το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 57-34.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης ο τραυματισμός του ταλαντούχου νεαρού αθλητή του Συλλόγου Δρομέων Στέλιου Χατζόπουλου στο γόνατο, με την εκτίμηση της κατάστασης να γίνεται γνωστή τις επόμενες ώρες.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 14/04/2019 (20:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Ξηρόκωστας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-5 (Α’), 35-13 (Β’), 46-21 (Γ’), 57-34 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζόπουλος, Κλεφτάκης 7(1), Καλούλης 8, Χρονόπουλος 7(1), Παναγιώτου 7, Μιχαλακόπουλος 5(1), Σακελλαράκος 7(1), Σινανάι 7(2), Κοσκινάς 5(1), Πετρίδης 2, Καλδής 2, Κουτσούγερας 2.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς 2, Βερβαινιώτης 2, Αλεξόπουλος 10(2), Στρατόπουλος, Σωτηρόπουλος 2, Καψιώτης 2, Τσιράκης, Μικρός 8, Κουτρουμπής 4, Κουτσουμπός, Συρεγγέλας-Αθανασιάδης, Χαραλαμπόπουλος 3(1).