Δευτέρα , 13 Μάιος 2019

Ακόμη μια ήττα Πολύβιου 73-49 στη Μεσσήνη

Στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας η ομάδα του ΓΣ Μεσσήνης υποδέχθηκε τον Πολύβιο Μεγαλόπολης σ’ ένα ματς με βαθμολογικό ενδιαφέρον. Από την πλευρά τους οι «γηπεδούχοι» ήθελαν τη νίκη για να διεκδικήσουν την 4η θέση, ενώ ο Πολύβιος με σκοπό να εξαντλήσει τις όποιες τυπικές πιθανότητες για τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Εν τέλει η ομάδα του ΓΣ Μεσσήνης αποδείχθηκε καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε δίκαια στην επικράτηση με σκορ 73-49. Ακόμη και μετά από αυτή τη νίκη η Μεσσηνιακή ομάδα δεν κρατά την τύχη στα χέρια της όσον αφορά την εξασφάλισης θέσης στα φετινά play-off.

Η κατάσταση στην αναμέτρηση φάνηκε να ξεκαθαρίζει από την α’ περίοδο, όταν και το σκορ έκλεισε στο 25-14, με τη συνέχεια να είναι ανάλογη για τους «γηπεδούχους» και στη συνέχεια κλείνοντας το α’ μέρος προηγούμενοι με 44-27. Με την επανάληψη να είναι ανάλογη, ο Πολύβιος δεν κατάφερε ποτέ επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο με αποτέλεσμα την ήττα χωρίς αντίσταση με σκορ 73-49

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 20/04/2019 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος, Ντάσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14 (Α’), 44-27 (Β’), 59-40 (Γ’), 73-49 (Δ’).
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης):Δημόπουλος 2, Μπακογιάννης 15, Στωϊκίδης 2, Τόσκα 15(3), Πολυζωγόπουλος 12(3), Χαραλαμπόπουλος, Σαρουσαββίδης, Παλαμίδης 9(1), Μιχαλόπουλος 16, Δρακόπουλος 2.

ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Αργύρης Τσώνης):Κωστάπαππας 5(1), Ανδριόπουλος, Φραγγέας 11(1), Τρυφωνόπουλος 19(4), Μπαλιώτης, Τσαπακίδης, Κωτσόπουλος, Βούλγαρης 5, Λαζαρακόπουλος 2, Σιαμπάνης, Απέργης 5, Ραυτόγιαννης 2.

Πηγή: contraepithesi.gr

Παναθηναϊκός: Επιβεβαιώθηκε η τιμωρία και… παίζει με Ολυμπιακό στα πλέι οφ

Προέκυψε το αναμενόμενο “σενάριο”! O Παναθηναϊκός τιμωρήθηκε από τον ΕΣΑΚΕ με αφαίρεση βαθμών, για τη …

ΕΣΑΚΕ: Νέα συνεδρίαση την Τετάρτη (15/5) – Αργούν τα πλέι οφ

Ούτε στη δεύτερη συνεδρίαση του ΕΣΑΚΕ πάρθηκαν οριστικές αποφάσεις για το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ. …