Σπορ

Πρωταθλητής MX85 στέφθηκε στη Χαλκιδική ο Καμαρινός Παυλόπουλος της ΛΕΜΟΚΑ

Έπεσε η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross για 2019. Η τελευταία «πράξη παίχθηκε» στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής όπου το σωματείο Μ.Α.Ο.Κ. υποδέχθηκε χαρακτηριστικά μικρό αριθμό αθλητών σε μια εντυπωσιακή αμφιθεατρική πίστα…

Η κωλυσιεργία της Ομοσπονδίας να ανακοινώσει τον τελευταίο αγώνα από την αρχή της χρονιάς, οφειλόταν και σε καθυστέρηση των ιδίων των σωματείων να ενημερώσουν σχετικά με τη διαθεσιμότητα της πίστας, με αποτέλεσμα η ακριβής ημερομηνία του αγώνα να ανακοινωθεί– παρότι όλοι, ανεπίσημα τουλάχιστον, γνώριζαν πως θα γίνει στη Βόρεια Ελλάδα –λίγες μέρες νωρίτερα και άνευ περιθωρίου αλλαγών! Ίσως αυτό το … πάθημα να γίνει μάθημα για τη νέα χρονιά και να ληφθούν από μεριάς διοργανώτριας τα κατάλληλα μέτρα για την ομαλότητα και αξιοπιστία του πρωταθλήματος.MOTOCROSS 1

Αποτέλεσμα αυτού οι λιγοστές συμμετοχές, μόλις 49, που όπως αντιλαμβάνεται κανείς πολλοί οδηγοί να μην δηλώσουν συμμετοχή. Ιδιαίτερα μελανό σημείο η συμμετοχή στην κατηγορία MX1 όπου όλοι οι οδηγοί, πλην του Δημήτρη Τουρατζίδη που επάξια κέρδισε τον τίτλο του πρωταθλήματος, δεν δήλωσαν συμμετοχή! Το γεγονός βεβαίως αυτό είναι αρκετά λυπηρό καθώς έτσι το πρωτάθλημα χάνει την αξιοπιστία του, με τους πρωτοκλασάτους οδηγούς και πρωταθλητές να σνομπάρουν τον αγώνα που διεξήχθη στη Βόρεια Ελλάδα.

ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΚΟΥΡΣΑΣ

ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ 2019

• Στην κατηγορία MX1 πρωταθλητής 2019 αναδείχθηκε ο Δημήτριος Τουρατζίδης της Μ.Ο.Β.Ε., ο οποίος καθόλη την διάρκεια της σεζόν δεν έχασε το προβάδισμα, αφήνοντας δεύτερο τον Παναγιώτη Κουζή της Φ.Ι.Α.Μ. και τρίτον τον Ανάργυρο Τσαρνά του Ικάρου Ρόδου.
  • Στην ΜΧ2 τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς κέρδισε ο Ανδρέας Ανδρέου του Α.Σ.Μ.Μ., δεύτερος τερμάτισε ο πρωταθλητής -από τον προηγούμενο αγώνα – Αλέξανδρο Γεωργαντά της Μ.Α.Ο.Κ. και τρίτος ο Παναγιώτη Παπίλα της Α.Μ.ΛΕ.Χ. Πρωταθλητές στην MX2 για το 2019 είναι οι: 1οςΑλέξανδρος Γεωργαντάς, 2οςΠαναγιώτης Παπίλας και 3ος Ανδρέας Ανδρέου.MOTOCROSS 4
  • Στην MX2T τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς κέρδισε ο εντυπωσιακός Αντώνης Σάγμαλης (ΛΕ.ΜΟ.ΘΕ) αφήνοντας 2ο τον Μάριο Κανάκη της ΛΕ.ΜΟΤΟ.ΜΗΧ. και 3ο τον Γεώργιο Καριώτη της ΛΑ.ΜΣ, που αντίστοιχα τερμάτισαν και στην γενική βαθμολογία του πρωταθλήματος.
  • Στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου και τιτλούχος για το 2019 αναδείχθηκε ο αθλητής του Αθλητικού Σωματείο ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. Καμαρινός Παυλόπουλος. Ο νεαρός αθλητής με καταγωγή από τις Σπέτσες κέρδισε τον αγώνα και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος στην MX85 διαχειριζόμενος με τον ιδανικότερο τρόπο τον αγώνα επικρατώντας εν τέλει του συνδιεκδικητή Νικόλαου Κοσιαβέλου της Ο.Δ.ΜΑ.Α. στο πρώτο σκέλος, ενώ στο δεύτερο σκέλος τερμάτισε δεύτερος. Τρίτος κατετάγη ο Δημήτρης Γανωτής του Α.Σ.Μ.Μ.MOTOCROSS 3

Στη γενική κατάταξη πρώτος είναι ο Καμαρινός Παυλόπουλος, 2ος ο Νικόλαος Κοσιάβελος και τρίτος 3ος Νικόλαος Κανελλόπουλος της ΑΟΛΜΟ.

• Στην MX65 τον αγώνα του φινάλε κέρδισε ο Σωτήριος Φωτάκης του Άρη κάνοντας για άλλη μια φορά το απόλυτο σε δυο σκέλη! Δεύτερος βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Μερκούρης της Ο.ΔΜ.Α.Α. και τρίτος ο Ελευθέριος Παπαδάκης της Α.Μ.ΛΕ.Χ, που αντίστοιχα τερμάτισαν και στην γενική του πρωταθλήματος!
  • Στην κατηγορία OPEN, μεγάλος νικητής του αγώνα ήταν ο Ευγένιος Τσοπάνογλουν, στη δεύτερη θέση ο Κωνσταντίνος Γκόσκινος της ΛΕ.ΜΟ.Β., και στην Τρίτη θέση κατετάγη ο Ζαχαρίας Χαντζάκης της ΛΕ.ΜΑ.Ν.
  • Τέλος, νικητής του τελευταίου αγώνα της Senior κατηγορίας, ήταν ο Παναγιώτης Σιδέρης του Άρη, δεύτερος τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Ιακωβίδης, επίσης αθλητής του σωματείου Άρης και τρίτος ο Παύλος Κουζής της Ο.Δ.Μ.Α.Α.

Κάπως έτσι έπεσε η αυλαία του εφετινού πρωταθλήματος με ωραίες κούρσες στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής, που με τις κατάλληλες εργασίες μπορεί να συγκαταλεχθεί στο μέλλον ανάμεσα στις καλύτερες πίστες του Πανελλήνιου πρωταθλήματος καθώς είναι πολύ κοντά στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδος…