Σπορ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 2ος Λαϊκός Αγώνας Ανωμάλου Δρόμου «Δρόμος της Ελιάς» στους Γαργαλιάνους [εικόνες – αποτελέσματα]

Μετά το περσινό επιτυχημένο εγχείρημα ο δήμος Τριφυλίας μαζί με μια ομάδα εθελοντών των Γαργαλιάνων διοργάνωσαν και φέτος με επιτυχία τον 2ο Λαϊκό Αγώνα Ανωμάλου Δρόμου «Δρόμος της Ελιάς».

Ο αγώνας διεξήχθη χθες στις 6.30 το απόγευμα, με αφετηρία και τερματισμό την κεντρική πλατεία της Τριφυλιακής πόλης (Δημοτική Βιβλιοθήκη). Η φετινή διοργάνωση περιελάμβανε 3 διαδρομές, 13km, 5km και 1000m για μαθητές Δημοτικού (6-12 ετών). Η διαδρομή των 13km ξεκίνησε με 1200m άσφαλτο και συνέχισε σε μονοπάτια και αγροτικούς δρόμους, περνώντας από το όμορφο Μοναστήρι του Ασκητή, από την Εκκλησία του Αγίου Κων/νου και την εκκλησία του Προφήτη Ηλία με την υπέροχη θέα στο Ιόνιο.

Νικητής του αγώνα 13km ήταν ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος , δεύτερος ήταν ο Θοδωρής Δημητρακάκης και τρίτος ο Ιωάννης Κανελλόπουλος (ikaros running). Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Βασιλική Αλεξανδροπούλου (Α.Ο. Φιλιατρών), δεύτερη η Ραλίτσα Δουράκου (ΣΔΥΜ) και τρίτη η Διονυσία Θεοδωροπούλου.

Νικητής του αγώνα 5km ήταν ο Δημήτρης Διακουμής (Α.Ο. Κυπαρισσίας) , δεύτερος ήταν ο Φώτης Γεωργιλάς και τρίτος ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κων/να Τσουκαλά (Amaliadas Running Group), δεύτερη η Βερόνικα Αβραμοπούλου (ΔΡΟΜΕΙΣ ΖΑΧΑΡΩΣ) και τρίτη η Αφροδίτη Παπούλια.

Ακολούθησαν οι απονομές των μεταλλίων για τους νικητές των αγώνων.

Στην επιτυχία αυτή θα πρέπει ιδιαίτερα να τονισθεί η συμβολή και των πολυάριθμων εθελοντών, οι οποίοι με την παρουσία τους βοήθησαν ώστε να πραγματοποιηθούν οι αγώνες.

Οι εθελοντές βρέθηκαν σε όλη την διαδρομή των 13 χλμ., προκειμένου να εξυπηρετήσουν τους αθλητές στους σταθμούς τροφοδοσίας, αλλά και να τους εμψυχώσουν να συνεχίσουν την προσπάθειά τους και να τερματίσουν.

Σημαντική ήταν η παρουσία οργάνων της Ελληνικής Αστυνομίας για την ρύθμιση της κυκλοφορίας και την διευκόλυνση των αθλητών, η παρουσία πλήρους επανδρωμένου ασθενοφόρου, καθώς και η παρουσία μελών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού.