Μπάσκετ

Θρίαμβος για την Ελλάδα στην πρεμιέρα της για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας

1. Στην πρεμιέρα της για τους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA, η Ελλάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά επικρατώντας εύκολα του Μαυροβουνίου με 85-60.

Κύριο λόγο είχε η εκπληκτική άμυνα της ομάδας από το πρώτο λεπτό του αγώνα, ενώ Πρίντεζης, Παπαγιάννης και Μπουρούσης, ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν, αφού ο Γιάννης Αντετοκούμπο αγωνίστηκε μόλις 16 λεπτά συνολικά.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε δυναμικά στο παρκέ παίζοντας καταπληκτική άμυνα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο – παρόλο που έπαιξε πιο συγκρατημένα, πήρε εύκολα τη νίκη με 25 πόντους διαφορά (85-60).

Στη συνέχεια του τουρνουά, όπως βλέπουμε στο στοίχημα μπάσκετ της

, η Ελλάδα έχει μεγάλες πιθανότητες για νίκη και απέναντι στη Νέα Ζηλανδία, αφού βλέποντας κανείς το παιχνίδι που έκανε η Εθνική απέναντι στο Μαυροβούνιο και το απίστευτο πάθος με το οποίο έπαιξαν οι διεθνείς μας, δεν θα μπορούσε παρά να είναι αισιόδοξος για την μετέπειτα πορεία της ομάδας στην Κίνα.

Εξάλλου, φάνηκε από νωρίς ότι η κατάληξη του αγώνα θα ήταν αυτή που ήλπιζε η Εθνική, αφού από τα πρώτα λεπτά είχε ήδη πάρει προβάδισμα 26 πόντων επί του Μαυροβουνίου.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο άσος στο μανίκι της Εθνικής, με τα στατιστικά του να δείχνουν 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες και 1 ασίστ σε μόλις 18 λεπτά. Πολύτιμη ήταν και η συμβολή του Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ δυναμικά επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του και ο Κώστας Σλούκας.

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο ξεκίνησε στο ματς δυνατά, αλλά εφόσον η Εθνική είχε μπει ήδη σε τροχιά νίκης, αποφάσισε να μην πιεστεί παραπάνω και να κρατήσει δυνάμεις για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έτσι, έμεινε στο παρκέ μόλις 16 λεπτά συνολικά. Εξαιρετικός για μια ακόμα φορά αποδείχθηκε ο πάντα σταθερός Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους.

Χάρη στην εξαιρετική άμυνα της Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο, το Μαυροβούνιο κατάφερε να πετύχει μόλις 16 πόντους, ενώ αναγκάστηκε σε δέκα λάθη. Η επίθεση από την άλλη πλευρά, αποδείχθηκε υποδειγματική στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Γιάννη Αντετοκούμπο να σημειώνει 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και τον Πρίντεζη να σιγοντάρει με 12 πόντους.

Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, η διαφορά στο σκορ έφτασε για πρώτη φορά τους +10 πόντους, ενώ η πολύτιμη παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη εκτόξευσε το σκορ στους 21 πόντους διαφορά. Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες 42-16 στο σκορ και την Ελλάδα να προηγείται με 26 πόντους.

Το τρίποντο του Μπουρούση στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου διαμόρφωσε το σκορ στο 47-20 και τη διαφορά στους 27 πόντους, αλλά λίγο αργότερα, το Μαυροβούνιο κατάφερε να μειώσει σε 51-31. Από τη θέση ισχύος που ήδη βρισκόταν, η Εθνική είχε αποφασίσει να παίξει πιο συντηρητικά, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούμπο βρισκόταν ήδη εκτός παρκέ. Ωστόσο, η Ελλάδα κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στους 20+ πόντους μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου με το σκορ να είναι 63-38. Ο Μπουρούσης ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του και πραγματοποίησε 13 ριμπάουντ ακόμα.

Η συνέχεια ήταν πραγματικά εύκολη για την ελληνική ομάδα, η οποία εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους και διαμόρφωσε το σκορ σε 70-40 χάρη στην καταπληκτική απόδοση του Παπαγιάννη. Η λήξη του αγώνα σήμανε και τη συντριπτική νίκη της Ελλάδας απέναντι στο Μαυροβούνιο με 85-60, του οποίου κορυφαίοι σκόρερ αναδείχθηκαν ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 12 πόντους, ο Πέταρ Πόποβιτς με 11, ενώ Νίκολα Ιβάνοβιτς και Μίλκο Μπιέλιτσα έμειναν στους 9.