Α1 Τοπικό

ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ: Πεφάνης «Να πασχίζουν οι παίκτες μου για την νίκη»

Με γκολ, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της παράτασης, ο Νέος Αρις επικράτησε στο γήπεδο του Σουληναρίου με 4-3 του Χανδριναϊκού και πήρε την πρόκριση για την γ’ φάση του κυπέλλου Μεσσηνίας.

Ο προπονητής του Νέου Άρι Τάκης Πεφάνης, μίλησε στο taklin.gr λέγοντας μας τα εξής: «Όσον αφορα το ματς κυπέλλου που πέρασε ήταν ένα παιχνιδι επισημο στην διάρκεια της προετοιμασίας που πολλες φορες ο προπονητης διατηρεί μια επιείκεια οσον αφορα την αποδοση των παικτων του λόγω κουρασης απο την προετοιμασία αλλα θέλοντας να δει και τον βαθμο ετοιμότητας σε πράγματα που εχουν δουλεψει μεχρι τωρα.

Θα σου πω ψέμματα αν ομολογησω οτι δεν μας ενδιέφερε το ματς. Πιστευω κανεις δεν παιζει επίσημο ματς και δεν τον ενδιαφερει η νίκη.

Εγω προσωπικα θελω να προσθεσω στο DNA των παικτων μου ακομα και στο δίτερμα προπονησης να πασχίζουν για την νικη.

Το ματς ξεκινησε πολυ καλα για μάς ειχαμε τον ελεγχο την κατοχη προηγηθηκαμε στο ημίχρονο. Στο δευτερο με δικα μας ατομικα λαθη δωσαμε την ευκαιρια στον αντιπαλο να ξαναμπει στο ματς.

Παιζοντας ομως σωστό παιχνιδι ανάπτυξης καταφερναμε να περνουμε συνεχως κεφαλι στο σκορ σε ενα ματς συναρπαστικό απο την αρχη μεχρι το τελος μεσα σε αθλητικα πλαισια.Τρεξαμε πολυ καλύψαμε πολλούς χώρους μην παραβλεπουμε οτι παιζαμε με 10 παικτες απο το 60 και ευτηχησαμε να πετυχουμε το νικητήριο γκολ στο τελευταιο λεπτο της παράτασης.

Οσον αφορα το παιχνίδι που ερχεται με τα Αρφαρα σαφως μας ενδιαφέρει πολυ σαφως θα κυνηγησουμε την νικη εξάλλου μας δινει κινητρο για εισοδο στους 8 του κυπέλλου».

Τέλος, ο Νέος Άρις υποδέχεται την Κυριακή στο γήπεδο του, τον Αστέρα Αρφαρών.