Μαύρη Θύελλα

ΑΙΓΑΛΕΩ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-2. Εντυπωσιακή Μαύρη Θύελλα. Διέλυσε το Αιγάλεω. Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα.

Φανταστική Μαύρη Θύελλα….Πήγε και έπαιξε ως ΚΑΛΑΜΑΤΑ με όλη την σημασία της λέξεως και δίκαια επικράτησε με 2-0 του Αιγάλεω.

Ξεκίνημα, λοιπόν με το δεξί για την ομάδα του Βασίλη Βούζα στο πρωτάθλημα της Football League, δείχνοντας σε όλους ότι ήρθε να τα πάρει όλα και φυσικά την άνοδο.

Σπουδαίο ποδόσφαιρο λοιπόν από τους «μελανόλευκους» από την αρχή έως το τελευταίο λεπτό, κατέκτησαν δίκαια το μεγάλο τρίποντο.

ΦΑΣΕΙΣ

Στο 9′ ο Βουκμίροβιτς έβγαλε πανέμορφη μπαλιά για τον Αλεξόπουλο που έπιασε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Αιγάλεω.

Στο 15′ σέντρα του Τσαφταρίδη, η μπάλα πέρασε από δύο παίκτες του Αιγάλεω και στην συνέχεια η φάση σταμάτησε λόγω οφσάιντ.

Στο 18′ διπλή χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Τσαφταρίδης έβγαλε για τον Φαρινόλα σε τετ α τετ, σουτ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στεφανάκος. Η φάση συνεχίστηκε έφθασε στον Μπαξεβάνο το οποίο το σουτ ήταν άστοχο.

Στο 29′ σουτ ωραίο του Βουκμίροβιτς, μπλόκαρε ο Σικαλιάς.

Στο επόμενο λεπτό ο Κουιρουκίδης έβγαλε για τον Βουκμίροβιτς που με πλάσε άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Στο 38′ σουτ του Ζαχαρόπουλου η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, σουτ του Κοιρουκίδη μπλόκαρε ο Σικαλιάς.

Στο 47′ σέντρα του Συρεγγέλα, πρώτη κεφαλιά του Ροτζέιρο, σουτ του Φαρινόλα άουτ.

Στο 54′ εκτέλεσε το κόρνερ ο Ροτζέριο, κεφαλιά του Γκότοβου από το ύψος του πέναλτι, πάνω από τα δοκάρια.

Στο 60′ κεφαλιά του Φαρινόλα η μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 62′ σέντρα του Τσίτσαρη, ήθελε να μπει στην φάση ο Φαρινόλα, μπλόκαρε ο Στεφανάκος

Στο 71′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Μαγκάκης του Αιγάλεω για σκληρό φάουλ πάνω στον Στεργίδη.

Στο 76′ φοβερός Στεργίδης έκανε ότι ήθελε από αριστερά, έβγαλε την σέντρα, σουτ στο πρώτο δοκάρι του Ράκιτς η μπάλα άουτ.

Στο 80′ εξαιρετική προσπάθεια από Στεργίδη, μπήκε μέσα στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος άλλα ο Βεργέτης συνέχισε τον αγώνα.

Στο 83′ φάουλ του Τσιλιγκίρη, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στεφανάκος.

Στο 85′ ο Φαρινόλα έβγαλε την σέντρα, μπλόκαρε ο Στεφανάκος πριν γίνει επικίνδυνος ο Συρεγγέλας.

Στο επόμενο λεπτό ο Τσιλιγγίρης έβγαλε την σέντρα, διαμαρτυρήθηκαν για χέρι πάνω στον Μπάμπη οι γηπεδούχοι. Άφησε το παιχνίδι σωστά ο Βεργέτης.

Στο 89′ κεφαλιά – πάσα του Ράκιτς μετά από σέντρα του Στεργίδη μόνος του ο Καζβιρόπουλος, η μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Τσαφταρίδης, Φαρινόλα, Μπαξεβάνου (55′ Τσίτσαρης), Παπανικόλας, Μαγκάκης, Ντιατά (46′ Συρεγγέλας), Ροτζέιρο, Συριόπουλος (46′ Κατσικογιάννης), Γκοντοβός, Τσιλιγγίρης.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος, Βουκμίροβιτς (67′ Ράκιτς), Αλεξόπουλος (55′ Οσμάναγκιτς), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Μάκος, Μπάμπης, Κουιρουκίδης (81′ Καζβιρόπουλος), Ιντζίδης, Τσουβλατζίδης, Γαλούπης.